| VinnieMmM a întrebat:

Cum se numesc toate companiile care au legatura cu politia?
Exemplu: Crima Organizata, Criminalistica etc.
Si cu ce se ocupa fiecare.

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Sunt sigur ca te referi la compartimentele din cadrul unitatilor de politie. Pe site-ul oficial al politiei romane le gasesti pe toate, aici: http://politiaromana.ro/unitati_centrale.htm

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Alea nu sunt companii ci sunt birou, sectii, servicii sau directii in Ministerul de Interne, depinzand de nivel. La Bucuresti este directie sau serviciu. La judete poate fi serviciu, sectie sau birou.Crima organizata se ocupa cu cei ce se organizeaza in grupuri pentru a face infractiuni grele: droguri, crime multiple, furturi din bancomate, etc.
Criminalistica se ocupa cu crima obisnuita sau accidentele cu morti. Evidenta persoanelor se ocupa cu evidenta si eliberarea documentelor.
Sunt foarte multe: Mai documenteaza-te si pe site-ul lor: http://www.mai.gov.ro/index07.htm