| coco514 a întrebat:

Cum se pedepseste consumul de marihuana la minori fara antecedente penale? si daca un individ este prins incercand sa consume o astfel de substanta si asupra lui se mai gasesesc inca 2 grame de marhioana? ce pedeapsa risca acesta cu inchisoarea suspendare sau amenda penala?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Atunci minorul raspunde penal si poate fi acuzat de infractiunea prevazuta in Legea 143/2000, citez:
"ART.4.(1) Cultivarea, producerea, fabricarea, experimentarea, extragerea, prepararea, transformarea, cumpãrarea sau deţinerea de droguri de risc pentru consum propriu, fãrã drept, se pedepseşte cu închisoare de la 6 luni la 2 ani sau amenda."
Totusi, fiind minor, limitele minima si maxima a pedepsei se reduc la jumatate, respectiv pedeapsa ar fi de la 3 luni la 1 an. Se poate da si cu suspendarea executarii.
Fiind infractor primar si minor opinez ca nu va fi pedepsit cu inchisoare, se poate lua si o masura educativa, cea mai aspra fiind internarea intr-un centru de reeducare sau centru medical pentru dezintoxicare.

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu spui varsta minorului, este importanta pentru un raspuns corect si nu vreau sa fac ipoteze. Revino cu acest detaliu si o sa-ti raspund. Numai bine!

| coco514 explică (pentru Ioandelasal):

17 ani spre 18 mai exact mai are o luna si 6 zile pana la 18

| coco514 explică (pentru Ioandelasal):

Care crezi ca sunt sansele ca el sa nu fie privat de libertate?

| Ioandelasal a răspuns (pentru coco514):

Cred ca sunt de 100%, mai ales daca alege sa urmeze un tratament.

| coco514 explică (pentru Ioandelasal):

Va multumesc pentru informatie acestei persoane ii s-a spus sa mearga la un pshiholog antidrog deci de recomandat este sa mearga ideea e ca el a fost prins luni marti a dat o declaratie si de marti nu se stie nimic ce va patii daca va patii de aia v-am intrebat este vb de fratele meu si este destul de panicat nu vrea sa fie privat de libertate si vrea sa scape de deata asta fara alte probleme

| Ioandelasal a răspuns (pentru coco514):

Atunci minorul raspunde penal si poate fi acuzat de infractiunea prevazuta in Legea 143/2000, citez:
"ART.4.(1) Cultivarea, producerea, fabricarea, experimentarea, extragerea, prepararea, transformarea, cumpãrarea sau deţinerea de droguri de risc pentru consum propriu, fãrã drept, se pedepseşte cu închisoare de la 6 luni la 2 ani sau amenda."
Totusi, fiind minor, limitele minima si maxima a pedepsei se reduc la jumatate, respectiv pedeapsa ar fi de la 3 luni la 1 an. Se poate da si cu suspendarea executarii.
Fiind infractor primar si minor opinez ca nu va fi pedepsit cu inchisoare, se poate lua si o masura educativa, cea mai aspra fiind internarea intr-un centru de reeducare sau centru medical pentru dezintoxicare.

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna Coco,

Te ingrijoreaza ceva sau crezi ca esti in pericol?
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Romtelecom si Cosmote, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!