| szabika64 a întrebat:

Cum se poate trece din extravilan in intravilan un teren aflat imediat langa limita intravilanului?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Trecerea terenului din extravilan in intravilan se face printr-o hotarare a consiliului local din unitatea administrativ-teritoriala (comuna, oras, municipiu, dupa caz) in care este situat.
Pentru aceasta proprietarul terenului trebuie sa depuna o cerere in acest sens.
Atentie: daca terenul extravilan nu este lipit de intravilan vor trebui sa depuna cereri toti proprietarii dintre cele doua.

| szabika64 explică:

Deocamdata terenul este folosit ca si faneata, se afla imediat dupa ultima casa de pe strada si unde se termina intravilanul.Este in circuitul APIA.la primul colt inferior sunt trase toate utilitatile urbane,adica apa, curent electric, gaze naturale, canalizare, drum asfaltat.Este vorba despre un municipiu.