| elaroseni a întrebat:

Cum te poţi vindeca de idealuri? Chiar am nevoie de sfaturi! happy

Răspuns Câştigător
| prolibro a răspuns:

Idealurile trebuie sa fie o constanta a vietii noastre. Ele ne duc mai departe si ne ajuta sa cautam acel "mai bine", "mai frumos".
Ceea ce este o problema este idealizarea unor situatii sau a unor oameni.Idealizarea face ca asteptarile noastre sa fie inselate de cele mai multe ori.
Deci solutia mea ar fi ca noi sa traim urmarindu-ne idealurile. Dar de la situatii si de la oameni sa nu avem asteptari prea multe.
Cele 3 constante ale vietii noastre trebuie sa fie, si asta a fost spusa de la inceputuri: speranta, nadejdea si dragostea.

2 răspunsuri:
| mad a răspuns:

e super sa ai idealuri...pana la o anumita varsta. Se poate si dupa, dar dupa cer anumite sacrificii. Apeleaza la instrumentul magic: BALANTA! :*

| crisul_2001 a răspuns:

Deci sa inteleg ca tu ai idealuri, adica teluri? le crezi prea mari, nu se pare ca le poti implini? trebuie sa avem idealuri, nu putem trai fara idealuri, si nu e nimica rau sa fie cit de mari idealurile. nu e rau sa vrem sa ajungem cit mai departe. sper ca am inteles intrebarea ta.