| NWOtheory a întrebat:

Cum vi se pare ideea că, dacă sunt plătit cum vrei tu, voi munci cum vreau eu, iar dacă sunt plătit cum vreau eu, voi munci cum vrei tu?

De ce ar trebui să dau normele peste cap doar ca să-l fac pe patron să se simtă mai boier decât este?

Este adevărat că majoritatea patronilor folosesc același discurs, „Haideți să tragem cu toții că suntem ca o familie.", nu-i așa?

Dar nu vi se pare că această „familie" devine disfuncțională când patronul pleacă în fiecare an în vacanță în Maldive, Tenerife sau Bora-Bora, în timp ce angajatul ajunge doar la ștrandul de la trei ligheane?

Cum vi se pare faptul că patronului îi apare în curte o mașină de 70.000 €, în timp ce angajatul abia reușește să întrețină o mașină de 2.000 €?

Nu credeți că, în astfel de situații, „tatăl" familiei e cam neserios?

5 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca vrei sa muncești cum vrei tu de ce nu te faci și tu patron? Ia zi de ce nu te faci?

| MihaitzaItza a răspuns:

Nu. Totul e funcțional.
Când patronul vine cu banii de investiție, când patronul vine cu riscul, când patronul vine cu idea, când patronul vine cu clienții, când patronul plătește furnizorii, când patronul trage de clienți să plătească atunci bravo lui când ies banii de Maldive.

Suntem o țară capitalistă libera, oricine poate deveni patronul care pleacă în Maldive.

| johnnny123 a răspuns:

Tot insiști cu ideea asta că patronii exploatează angajații. Nu am auzit niciodată ce anume te împiedică și pe tine să devii patron și să-ți faci vacanțele în Bora-Bora. Doar oricine poate deschide o firmă.

Haide să-ți spun eu ce te împiedică (deși tu nu vrei niciodată să recunoști asta): te împiedică faptul că nu ai nicio competență, nu ești dispus să depui niciun efort, nu ești dispus să-ți asumi niciun risc și nu ești în stare de nimic altceva decât să aberezi pe internet.

90% dintre patroni nu au moștenit firmele alea. Le-au construit de la zero, asumându-și riscuri, muncind 80 de ore pe săptămână, dând faliment și apoi luând-o de la capăt încă o dată până când ceva a funcționat. Tu nu vei fi niciodată capabil de așa ceva.

| Xena20 a răspuns:

Daca vrei sa fii platit cum vrei tu fă-ți și tu afacerea ta și dă-l naibii de patron. Tu chiar ai impresia că e egalitate între patron și angajat? Construieste și tu ceva de la 0, asuma-ti riscuri, investește toate economiile etc, bate-ti sa găsești clienți, cu acte, cu contabilitate, cu ANAF, cu credite, cu finanțări nerambursabile unde e o responsabilitate enorma, cu noapti nedormite, muncește 16 ore pe zi sa îți construiești afacerea cât e inca pe minus etc și apoi angajează unul din asta ca tine care nu știe decât să îți reproșeze toată ziua că nu îi dai suficient sa frece menta pe banii tăi, sa vedem ce mai zici apoi!

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Din ce in ce inclin ca esti spre idiot sau troll, avand in vedere aceleasi intrebari repetitive, cam cu acelasi subiect, desi cam toti respondentii ti-au spus ca gandesti gresit.
Se pare ca nu intelegi, ori nu vrei sa intelegi, mai nimic din activitatea economica, asa ca dai degeaba din gura, se pare ca ai niste calitati de "politician" de stanga.