| NWOtheory a întrebat:

Cum vi se pare ideea: mai bine o zi trăită ca un rege decât o viață întreagă ca un sclav? Voi cum alegeți să trăiți? Contează doar ziua de azi sau pentru voi contează și ziua de mâine? Viitorul este incert, prezentul este singura certitudine. Dacă pui bani deoparte și nu te bucuri de ei astăzi, de ce crezi că te vei bucura de ei în viitor?

Răspuns Câştigător
| Mindfulness a răspuns:

Nu poți să supraviețuiești daca nu ești sclav pentru că, noi daca daca nu muncim nu mâncăm, nu avem bani, deci depindem de sistemul Matrix încă de la naștere până la ultima suflare. Doar daca îți faci pensie de handicapat poți să fii liber și să nu depinzi de nimic, sa nu fii sclavul nimănui! Daca ai ceva probleme psihice îți poți face pensie, dar trebuie sa fii nefuncțional! Eu zic sa lucri macar 4-6 luni dintr-un an daca nu îți place munca și nu vrei sa fii milogul nimănui,măcar atât sa îți vina o pensie la bătrânețe.
Nu poți trăi din tiktok daca îți faci speranțe deoarece trebuie sa ai abilități de comunicare,sa fii spontan, carismatic, hazliu etc. Deci nu o să poți face banii din tiktok, trebuie sa ai talent sa fii extrovertit nu plictisitor că sa atragi oameni multi de partea ta.
Vezi că sunt mulți oameni sănătoși care se dau nebuni și își fac pensii, e deja în voga de multi ani chestia asta.

6 răspunsuri:
| gabicoo a răspuns:

Cu ce am adunat până acum nu pot trai nici măcar o zi ca un rege.
98% din viețuitorii acestei lumi preferă viața de sclav. 1% preferă să trăiască precum un rege măcar o zi după care își zboară creierii, restul de 1% sunt miliardari.

| StoicAnalysis a răspuns:

1. Daca te iei dupa ideea asta, vei ajunge mai mult sa traiesti ca un sclav paradoxal vorbind.

2. Facand legatura la primul raspuns, Eu aleg sa traiesc pe ambele planuri. Sa fiu "sclav" si muncitor o perioada, muncind si cladind un posibil viitor de "rege".

3. Conteaza ambele in egala masura. Daca traiesti doar in ziua de azi, pe ziua de maine cel mai probabil vei suferi mai multe piedici, pe care le puteai preveni chiar din ziua de ieri.

4. Viitorul este incert, si prezentul este cert. Dar daca nu ai un plan de viitor, si spargi banii toti pe ziua de azi, in loc sa evoluezi, bucurandu-te de lucruri mai bune decat cele din ziua de azi, vei ajunge sa stagnezi, sau chiar mai rau, sa decazi. Pentru ca viitorul fiind incert, ai toate sansele sa patesti si situatii naspa neprevazute. Si banii pe care voiai sa-i spargi toti pe ziua de azi, se vor duce toti pe niste chestii nedorite.

| Whitte a răspuns:

Stiind ca viata nu se termina azi, am grija si de cea de maine. Tocmai pentru ca viitorul e incert. Daca nu ai banii pusi deoparte, devii sclav. Si e posibil sa nu mai poti iesi de acolo.

| mastadont a răspuns:

Treaba asta cu sclavia e relativă, toți suntem sclavi până la urmă. Unii sunt sclavii plăcerilor, alții sclavi la muncă, până și regii sunt sclavii propriei lăcomii.
De exemplu, tu ești propriul tău sclav, ești sclav propriului tău ego. Egoul tău este atât de bolfat și umflat încât te crezi mai presus de toți și toate dar mai ales de muncă. Ia încearcă tu să muncești ca un om normal să vezi cum se trezește egoul cu biciul, „iar muncești sclavule, opreștete" și tu un doi ai și ascultat ca un sclav cuminte și ascultător.

| Alexia999997777777777777 a răspuns:

Daca vorbim de carieră este esențial să faci o muncă care să îți și placă sau cel puțin daca nu ai avut părinții care să îți ofere acel suporta material să lucrezi temporar într-un loc și să urmezi diferite cursuri, să urmezi o facultate, etc.
Deci daca faci ceva ce îți place și nu îți știrbește demnitatea nu o să trăiești ca un " sclav" și acum dacă nu ești tratat cu respect într-un loc doar mergi în altă parte, scapă de formele de abuz!
Când vorbim de bani, treaba stă diferit.
Avem nevoie de bani pentru a ne satisface nevoile și dorințele proprii dar și pentru a avea un trai decent.
Consider ca este mult mai important sa ai acele amintiri cu persoane dragi de cat sa strangi si sa te focusezi doar pe avutie.
Cum de multe ori se întâmplă să întâlnim oameni bogați dar tristi si oameni saraci dar fericiti cu ce au.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Da, mă voi bucura de ei în viitor...