| Bogdyy4321 a întrebat:

Daca adopti un copil, indiferent ca are cateva zile sau cativa ani, iti va lua numele de familie sau nu?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, copilul va avea numele de familie al adoptatorului (cel care adopta) si i se va face un nou certificat de nastere pe acel nume si cu parintii adoptatori.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca il adopti cu toate actele legale atunci iti va prelua numele

| Fatamuntilor a răspuns:

.Da,iti poarta numele.E ca si cum ar fi copilul tau natural si se bucura de acelasi drepturi.