| calubalan a întrebat:

Daca ai putea alege intre monarhie, comunism si capitalism ce ai alege in acest moment? http://twurl.nl/1hz0pk

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Aleg monarhie. Puterea fiind impartita intre monarh si o legislatura aleasa democratic, asadar autoritatea guvernata putand fi restransa (si) mai mult prin stabilirea anumitor drepturi. Mi se pare ok.

12 răspunsuri:
| Bacemi a răspuns:

Monarhie. In situatia in care eu as fi monarhul. Mai exact, absolutismul.

| Hombre a răspuns:

Monarhie constitutionala.Romania s-a civilizat si dezvoltat in perioada cand am avut monarhie. Comunismul ia adus la putere pe cei mai prosti dintre prosti. Ceausescu era perfect cu zicala "in tara prostilor cel mai prost e rege".

| Vizitiul a răspuns:

Mai are rost sa-mi fac iluzii? Nu mai cred in nimic, nu vreau sa mai aleg nimic. Vreau sa se faca ceva inainte de a ma pune in postura de alegator. Adica, fa ceva domnule si pe urma te aleg. Si eu pot insira n regimuri, dar cand ajung sus fac ce vreau, adica, un fel de dictatura, dar ascunsa si crunta pentru popor.Chiar, daca nu avem la conducere un dictator...
Mai, nu ma intereseaza ce regim se va adopta, nu vreau mare lucru, vreau ca oamenii sa fie egali intre ei. Adica, sa raspunda in fata legii indiferent daca sunt persoane fizice sau juridice. Vreau sa dispara discriminarea.
In toate tarile se fura, dar ceilalti mascheaza mai bine, noi nici sa mascam nu stim. Fura ma bagareai p... sub m. ta, baga mana pana-n umar, dar de la cot la umar da si la popor! Nu se intampla asa ceva niciodata...

Răspuns utilizator avertizat
| csintalan a răspuns:

D. p. m. d vedre in toate perioadele respective invatamantul,, scoala,, era scoala acum e,, vagabonzeala,, Scuze de expresie.

| Parmalat a răspuns:

Pai stai ca nu sunt din acelasi registru laughing
Monarhia se refera exclusiv la un sistem politic, capitalismul este exclusiv un sistem economic, iar cand se vorbeste despre comunism sensul acceptat este atat politic cat si economic (desi mai corect ar fi "economie planificata" daca ne-am referi strict la sensul economic).
Nu mai exista monarhii absolutiste in lume, deci toate monarhiile sunt constitutionale, iar regele/regina au doar valoare simbolica.
Eu personal nu prefer niciuna, prefer un sistem care are cate putin din toate.

| GyeBaek a răspuns:

Eu as alege comunismul, pentru ca daca nu ar incalca drepturile omului ar fi cel mai bun sistem.

| yojapo a răspuns:

Drept sa spun nu prea stiu. Eu sunt nascut in 91 deci nu am prins comunismul. In Romania nu as spune ca e chiar capitalism. Cea mai buna idee cred ca ar fi o amestecatura intre toate 3 laughing (nu cred ca se poate asa ceva), sa fie luat ce e mai bun din toate.
Teoretic toate ar functiona, numai ca oamenii sunt prea parsivi ca sa functioneze vreun sistem happy

| acdcfan a răspuns:

Toate au parti bune si parti rele si toate au marcat intr-un fel sau altul istoria omenirii, desigur tot capitalismul cred ca este cel mai bun.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca tin seama doar de limitele impuse de intrebare, alegerea mea este "monarhia salveaza Romania".
In lipsa acestei restrictii, ma alatur opiniei exprimata de Androgin mai putin injuratura din final.

| tricky22 a răspuns:

Intr-o monarhie automat exista capitalism..nu vreau monarhie pentru ca nu il sufar pe rege. vreau o societate democratica in care nici proprietatea de stat sa nu fie dusa la extrem dar nici cea privata, sa fie un echilibru intre ele