| Utilizatoare123 a întrebat:

Daca am actiuni la o firma care nu prea are profit si aceasta da faliment, o sa am dreptul la o parte din banii obtinuti din vanzarea terenului/firmei?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ai dreptul sa primesti o suma de bani, proportional cu actiunile detinute, dar numai daca dupa plata creditorilor ramane ceva de distribuit actionarilor.

| johnnny123 a răspuns:

Depinde. Dacă firma are datorii, numai dacă mai rămâne ceva după ce au fost plătiți creditorii (care au prioritate în fața acționarilor).