| hUnTERRRRRR a întrebat:

Dacă am avut un accident cu o victima care nu a fost accidentata grav și mi-a fost luat permisul pe 90 zile pot da examen pentru a îmi scădea pedeapsa la 30 zile?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ai avut dosar penal, respectiv ai cercetat pentru infractiunea de vatamare corporala din culpa dar, in urma cercetarii, s-a stabilit ca fapta nu exista si procurorul a dispus clasarea dosarului penal si n-ai mai fost trimis in judecata.
Poti solicita reducerea dreptului de a conduce daca reusesti la testul de 15 intrebari si indeplinesti conditiile prevazute in Regulamentul de aplicare a OUG 195/2002, citez:
"ART. 221. (1) Perioada de suspendare a exercitarii dreptului de a conduce se reduce la 30 de zile, la cererea titularului, dacă sunt indeplinite, cumulativ, urmatoarele condiţii:
a) a fost declarat admis la testul de verificare a cunoasterii regulilor de circulatie;
b) a obţinut permis de conducere cu cel puţin un an înainte de savarsirea faptei;
  c) în ultimii 3 ani de la data savarsirii faptei pentru care se solicita reducerea perioadei de suspendare a exercitarii dreptului de a conduce nu a beneficiat de o astfel de măsura;
  d) în ultimii 2 ani de la data constatarii contraventiei pentru care se aplică sancţiunea contraventionala complementara nu a mai avut suspendata exercitarea dreptului de a conduce autovehicule sau tramvaie."

16 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Si nu ai dosar penal pentru vatamare din culpa?

| hUnTERRRRRR explică (pentru Ioandelasal):

Mi-a facut ceva dosar penal dar nu stiu daca pentru vatamare din culpa

| Ioandelasal a răspuns (pentru hUnTERRRRRR):

Cum vrei sa primesti un raspuns corect daca tu nu stii situatia reala in care esti?
Daca o sa spui situatia reala o sa-ti pot da un raspuns concret si corect.
In orice caz, daca ai dosar penal, poti solicita restituirea permisului pana la ramanerea definitiva a hotararii penale.

| hUnTERRRRRR explică (pentru Ioandelasal):

Https://imgur.com/a/o7Es2hV
acolo zice ca clasarea cauzei este sub aspectul savarsirii infractiunii de vatamare corporala din culpa intrucat fapta nu e prevazuta de legea penala.
Asta inseamna ca mi-a facut dosar penal?

| hUnTERRRRRR explică (pentru Ioandelasal):

Mersii frumos, chiar nu intelegeam exact ce s-a intamplat.
stii cumva ce acte ar trebui sa duc cu mine la examen?

| Ioandelasal a răspuns (pentru hUnTERRRRRR):

Mergi cu cartea de identitate.

| hUnTERRRRRR explică (pentru Ioandelasal):

Si stii cumva daca se poate da de mai multe ori examenul in caz ca pic?

| Ioandelasal a răspuns (pentru hUnTERRRRRR):

Nu se poate, acest test se poate sustine o singura data, inainte de a expira perioada de 30 de zile.

| Ioandelasal a răspuns (pentru hUnTERRRRRR):

Ai avut dosar penal, respectiv ai cercetat pentru infractiunea de vatamare corporala din culpa dar, in urma cercetarii, s-a stabilit ca fapta nu exista si procurorul a dispus clasarea dosarului penal si n-ai mai fost trimis in judecata.
Poti solicita reducerea dreptului de a conduce daca reusesti la testul de 15 intrebari si indeplinesti conditiile prevazute in Regulamentul de aplicare a OUG 195/2002, citez:
"ART. 221. (1) Perioada de suspendare a exercitarii dreptului de a conduce se reduce la 30 de zile, la cererea titularului, dacă sunt indeplinite, cumulativ, urmatoarele condiţii:
a) a fost declarat admis la testul de verificare a cunoasterii regulilor de circulatie;
b) a obţinut permis de conducere cu cel puţin un an înainte de savarsirea faptei;
  c) în ultimii 3 ani de la data savarsirii faptei pentru care se solicita reducerea perioadei de suspendare a exercitarii dreptului de a conduce nu a beneficiat de o astfel de măsura;
  d) în ultimii 2 ani de la data constatarii contraventiei pentru care se aplică sancţiunea contraventionala complementara nu a mai avut suspendata exercitarea dreptului de a conduce autovehicule sau tramvaie."

| Irinelp a răspuns:

Examen pentru recuperarea permisului nu se dă pentru accidente cu victime.

| hUnTERRRRRR explică:

Pai nu eram beat la volan asta e ideea, si era o intersectie unde nu prea ai vizibilitate si el era cu motocicleta pe marginea drumului si cand am iesit sa ma asigur ne-am intersectat

| hUnTERRRRRR explică:

El venea si cu viteza si el a intrat in mine nu eu in el, dar asta nu conteaza, nu vreau sa deviez de la subiect, citisem ca daca faci accident dar nu erai baut poti da examen

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru hUnTERRRRRR):

Nu stiu, o sa vezi politia ce decide nu noi.

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru hUnTERRRRRR):

Atunci de ce ai ramas tu fara permis daca altul a intrat in tine? Incurcată poveste eu cred ca nici tu nu stii clar ce a fost sau noua ne spui ce vrei tu doar, ai zis ca de baut nu ai baut atunci de ce ai dosar penal?

| hUnTERRRRRR explică (pentru CristiDinBucuresti):

Pentru ca eu ieseam de pe drumul fara prioritate si am iesit sa ma asigur pentru ca nu se vedea, iar el venea cu motocicleta pe marginea drumului, ei nu au de unde sa stie cu ce viteza venea el de aceea eu ies vinovat pentru ca am iesit de pe drumul fara prioritate.dar eu am iesit mai in fata pentru ca nu vedeam si el venea pe marginea drumului

| Claudia0208 a răspuns:

Daca ti-a suspendat pe 90 de zile tot ce poti face e sa astepti sau sa mergi prin instanta daca esti nevinovat... instanta pana la incheierea procesului iti va da dovada ca ai permis, daca va iesi ca esti vinovat ți-l vot lua tot pe 3 luni stiu asta dintr-o experienta anterioara

| hUnTERRRRRR explică (pentru Claudia0208):

Pai am înțeles ca se poate da un examen sa îți scadă pedeapsa, pentru alcool știu sigur asta, nu știu dacă și pentru accident