| anonim_4396 a întrebat:

Daca am categoria b de mai mult de un an si categoria b de mai putin de un an, trebuie sa imi pun semn de incepator daca tractez remorca?

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform Regulamentului de aplicare a OUG 195/2002, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART.149.(1) Conducătorul de autovehicul sau de tramvai cu o vechime mai mica de un an de la data obţinerii permisului de conducere are obligaţia de a aplica semnul distinctiv sub forma unui disc de culoare galbenă, cu diametrul de 100 mm, care are în centru semnul exclamării, de culoare neagră, cu lungimea de 60 mm şi diametrul punctului de 10 mm, după cum urmează:"
Fata de aceasta prevedere rezulta ca nu este obligatoriu semnul daca detii permis de conducere, indiferent de categorie, de mai mult de 1 an.