| Girly97 a întrebat:

Daca am contract de munca din 28 august 2019 si scrie ca am dreptul la 21 zile de concediu anuale cam in cat timp voi avea dreptul la ele?

10 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ai dreptul la concediu de odihna in fiecare an. De ex. in anul acesta vei avea dreptul la 5 zile de concediu si il vei putea lua dupa cum te intelegi cu angajatorul, undeva prin luna decembrie.
De regula concediile de odihna se programeaza prin intelegere intre angajat si angajator.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Peste exact 11 luni din momentul angajării. Dacă ai motive serioase, de exemplu nunta proprie, poți cere niște zile cu anticipație.

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Din cate stiu eu, după 11 luni lucrate.

| TheGentleman a răspuns:

Pfuaaaaiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii

De 1 zi te-ai angajat și deja vrei concediu? rolling on the floor rolling on the floor rolling on the floor rolling on the floor

Eu când m-am angajat eram superfericit, abia așteptam să înceapă o nouă zi...

Și acum după câțiva ani de muncă prefer să stau la birou decât să merg acasă.

Societatea noastră e pe ducă cu așa mentalitate

| Girly97 explică (pentru TheGentleman):

Dar care-i problema daca intreb si eu?!

| Girly97 explică:

Pentru cei deranjati de intrebare: atata haz pentru o simpla intrebare? Chiar nu am dreptul sa intreb?

| TheGentleman a răspuns (pentru Girly97):

By the way. Tu nu ai colegi la muncă? Treburile astea le-am aflat de la ei. happy

| Daniel323 a răspuns:

De astazi 29 poti sa intri in concediu de odihna daca vrei.E vara, timpul e fain toata lumea se distreza numai tu esti la munca.

| LadyDot a răspuns:

Depinde cum te intelegi cu angajatorul. In mod normal dupa prima luna ai dreptul la maximum 2 zile de concediu (se impart zilele de concediu la numarul de luni). Dar sunt angajatori care accepta sa iti acorde in avans cateva zile.
Zilele de concediu se ofera pe an calendaristic, nu an vechime. deci din ianuarie vei avea 21zile/an. pana in decembrie vei avea aproximativ 7-8 zile.

| Compions a răspuns:

Salut. Pai dupa 1 an. Dupa o luna lucrata poti lua 1.75 zile de concediu. Adica dupa 12 luni ai 21 de zile. Dar poti vorbi cu conducerea daca iti poti lua in avans cateva zile.