| Damyan_Herlo_ a întrebat:

Daca am credit in altă tară si nu il platesc ce se intâmplă?

12 răspunsuri:
| SuNaM a răspuns:

Depinde de suma. Daca este o suma mica ( sub 10k euro ), nu vei pati nimic in tara ta pentru ca sa recuperezi datoria in alta tara este foarte scump si nu merita. Daca totusi, este foarte mare datoria, o sa merite pentru recuperatori sa te caute in tara la tine si te vei trezi executat silit sau poprit pentru datorie, chiar daca nu instant, poate dura 1 an poate 2. Depinde de asemenea si de unde ai datoria, daca este la o institutie a guvernului, te vor cauta sigur, daca este un abonament de telefon sau o banca, nu o vor face decat daca este destul de mare datoria.

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru SuNaM):

Hehe, stai tu linistiti, tarile mai putin corupte te cauta si pentru o amenda de circulatie, dapai pentru un credit neplatit.

| SuNaM a răspuns (pentru suntserios):

Am eu datorie in Olanda de 200 euro la o amenda neplatita, era masina de firma si nu am condus-o in ziua aia eu si prostu ala a luat amenda. Fiind pe numele meu, mi-am luat amenda si nu am platit-o si nici nu o platesc. Olanda pot spune ca nu prea e corupta. Nu m-au cautat nici pana in ziua de azi, dar si daca calc pe acolo, puscarie scrie pe mine ))..Si din cazuri sigure, si Germania face asa. Nu te cauta, dar si daca calci acolo, direct puscarie

| Damyan_Herlo_ explică (pentru suntserios):

Credit de 4k euro

| Damyan_Herlo_ explică (pentru SuNaM):

La bancă 4k euro

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru SuNaM):

Exista cazuri concrete in care autoritatile olandeze au cerut executarea celor din Ro

https://justnews.ro/......in-olanda/

spre exemplu.

cum iti e norocul acum

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru Damyan_Herlo_):

Clar banca nu se lasa pana nu recupereaza creanta... si uite de ce ne facem noi de rusine in Europa... pam pam

| SuNaM a răspuns (pentru Damyan_Herlo_):

Daca este 4k euro, nu te cauta. Dar, daca executorii din tara aia, iti baga dobanzi penalizatoare, o sa te aduca la pragul de a te cauta in Romania. Depinde foarte mult, daca iti lasa datoria la 4k sau ti-o mareste. Dar in proportie de 99%, eu iti zic sa stai linistit. Si nici sa nu treci prin tara aia, ca, daca te opreste politia te-a luat la puscarie pe loc xD.

| SuNaM a răspuns (pentru suntserios):

Pai da, am zis, guvernul si institutiile statului te cauta 100% ca au bani )) ...pe mine nu m-au cautat ca era masina de firma.

| Damyan_Herlo_ explică (pentru SuNaM):

Nu de alta dar, cică acum 4 luni am facut credit in cehia de 4k euro dar eu sunt in Româina de 9 luni si nu am facut nimic si mă trezesc cu mesaj de la avocat cum că, nu am platit credit ul de 4 luni, dar eu n-am facut nici un credit.

| SuNaM a răspuns (pentru Damyan_Herlo_):

In cazul asta, nu cred ca au ce sa iti faca. Dar cel mai bine vorbesti cu un avocat. Eu iti zic din experienta, stiu oameni care au facut credit de 100k la banci in Elvetia / Germania / UK si nu au nimic nici pana in ziua de azi. Depinde acum.

| NLS a răspuns (pentru suntserios):

Nu chiar, depinde mult de tara.
Un coleg de-al fratelui meu a lua amenda in Elvetia, el fiind neamt.
Nu a vrut sa o plateasca, fiindca era foarte mare, aprox. 3, 5 mii euro. (a condus o masina scumpa, nu mai tin minte daca era pe numele lui sau era a firmei la care lucra, dar acolo valoarea amenzii se calculeaza (si) in functie de ce conduci)

Nu l-a cautat nimeni acasa, nu a fost dat in judecata, tot ce a patit e ca nu mai are voie 10 ani sa fie sofer prin Elvetia.