| Next_Ayy_1998 a întrebat:

Daca' am fost agresat de un tip major verbal si fizic (fara spitalizare) cu dovezi (certificat medico-legal) si conversatii.
Motivul' fiind o datorie pe care avea sa mi-o dea, dar un prieten i-a cerut suma pe care mi-o datora si ulterior mi-a ceruto inapoi.
(Ideea e ca nu eu am luat bani de la el ci prietenul meu deci el trebui sa-mi dea mie bani nu eu lui sau cel putin suma e aceeasi gen sa se amane)
Ideea este pot cere despagubire pentru daune fizice si morale?
Sau in cel mai bun caz ce i se poate intampla?(bun pentru el)

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poti sa-i faci plangere prealabila pentru lovire si alte violente, conform Codului penal, citez:
"ART.193. Lovirea sau alte violenţe
  (1) Lovirea sau orice acte de violenţă cauzatoare de suferinţe fizice se pedepsesc cu închisoare de la 3 luni la 2 ani sau cu amendă.
  (3) Acţiunea penală se pune în mişcare la plângerea prealabilă a persoanei vătămate."
Poti cere despagubiri pentru daune fizice doar daca s-au produs astfel de daune, de asemenea si morale, doar ca sunt sanse mici sa le obtii.
Plangerea trebuie facuta in maximum 3 luni de la data faptei.

| GabrielaIoana a răspuns:

Da, poti cere despagubire. El poate lua amenda sau daca te-a agresat grav poate sta si la puscarie.

| Okkultist a răspuns:

Va sugerez sa va prezentati la ofiterul de post din cea mai apropiata sectie de politie si sa va prezentati situatia intr-un mod clar. Ve-ti fi intrebata daca doriti sa depuneti o plangere. Ceea ce va recomand. Iar politia va lua masuri.
O zi buna!