| anonim_4396 a întrebat:

Dacă am fost prins conducând o categorie pe care nu o am,(B) și am categoria(A1) pot să scap doar cu amenda și suspendare 6 luni?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Fapta este infractiune, conform Codului penal, citez:
"ART. 335. Conducerea unui vehicul fără permis de conducere
  (2) Conducerea pe drumurile publice a unui vehicul pentru care legea prevede obligativitatea deţinerii permisului de conducere de către o persoană al cărei permis de conducere este necorespunzător categoriei din care face parte vehiculul respectiv ori al cărei permis i-a fost retras sau anulat ori căreia exercitarea dreptului de a conduce i-a fost suspendată sau care nu are dreptul de a conduce autovehicule, tramvaie ori tractoare agricole sau forestiere în România se pedepseşte cu închisoare de la 6 luni la 3 ani sau cu amendă."
Indiferent de pedeapsa ce o vei primi, chiar amenda penala sa fie, permisul de conducere iti va fi anulat.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu. Ce ai făcut tu este i infracțiune și vei primi un dosar penal. Apoi judecătorul va da o sentinta

| Violleta2022 a răspuns:

Nu se poate!
Ti se intocmeste obligatoriu dosar penal si vei primi amenda, sau vei face inchisoare de la 6luni la 3 ani.