| eLLuTzZaLAVpHoEnIx a întrebat:

Daca am intretinut relatii sexuale cu iubitul meu si am 16 ani nu se poate face un act ceva prin care sa ma ia de nevasta sau cel putin sa ma mut la el? Pentru ca mama nu ma mai lasa sa ies din casa, sunt inchisa in casa de 3 zile.Si nu-mi este deloc bine incep sa ma simt din ce in ce mai rau...Va rog un raspuns urgent. Multumesc! sad

Răspuns Câştigător
IMPERIA
| IMPERIA a răspuns:

Servus @eLLuTzZaLAVpHoEnIx! Atât bărbatul cât şi femeia se pot căsători la împlinirea vârstei de 16 ani în cazuri excepționale.
Încheierea căsătoriei înainte de majorat impune îndeplinirea cumulativă a următoarelor condiţii şi anume:
1. un aviz medical;
2. acordul părinţilor sau a tutorelui;
3. autorizarea direcţiei generale de asistenţă socială şi protecţia copilului în a cărei rază teritorială îşi are domiciliul.
Părerea mea este să te gândești bine, acum ești furioasă dar mai târziu s-ar putea să-ți schimbi părerea.
O zi cu zâmbet și gânduri limpezi să ai!

12 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Nu prea. Faptul ca ai intretinut relatii sexuale cu cineva nu este o conditie pentru casatorie.
La varsta ta, ar trebui sa-ti vezi de scoala si sa mai amani casatoria pana cand vei deveni un adult responsabil, adica, peste vreo 10 ani.
Oare ce-ar fi daca toti baietii ar lua de nevasta toate fetele cu care au intretinut relatii sexuale? laughing

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Daca ai 16 ani impliniti, va puteti casatori la primarie. Daca si iubitul tau vrea, desigur.

| ExistaMosCraciun a răspuns:

Mai bine inghiti rahat de la rude decat de la straini, ca acolo vei ajunge daca pleci si dupa ori in strada, ori inapoi la parinti. E varianta neromantata a povestii, mai scurta, dar reala.

| luiza a răspuns:

Daca mama ta nu isi da acordul te poate aduce inapoi acasa! Pot fi oricat de cumsecade parintii lui nu au ce face. Pana la 18 ani mama ta, daca nu dovedesti ca este mama denaturata are dreptul sa decida asupra ta.

| enverhoxha a răspuns:

Dacă fetele s-ar culca doar cu bărbaţii care le iau de neveste, am ajunge iar în secolul 19...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Lulutza? imi place sa cred cum zici si tu.ca te iubeste.dar sa nu-mi spui ca {-a intamplat}, sa faci sex cu el.asta inseamna superficialitate, neglijenta, putina cunoastere a fenomenului si aruncarea in aventura cu capul in nori.gandeste-te? nu poti spune ca,-a intamplat sa fac sex, am ramas PUTIN gravida, deci voi face un MIC chiuretaj.bineinteles nu e sfarsitul lumii,ca doar nu santeti nici primii nici ultimii, dar uite ce intorsatu-ra a luat iata ta, si a lui nu prea.si cati ani are acest iubit al tau? ca de regula la 16-19 ani si chiar mai tarzior, cei mai multi in afara de sa dea din fund doua minute nu mai stiu sa faca nimic.sa munceasca, sa-si asume responsabilitatile unei casatorii, familii etc?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Esti o panarama.

| trifescugabriela a răspuns:

Sincer nu am de unde sa stiu, dar iti dau un sfat data viitoare gandeste-te mai bine inainte de a face o ditamai greseala pe care ai facut-o! Si apropo vroba lui IMPERIA "acum ești furioasă dar mai târziu s-ar putea să-ți schimbi părerea." e chiar adevarat, gandeste-te bine ce faci!

| eLLuTzZaLAVpHoEnIx explică:

Stai linistit ca-mi vad de scoala.ideea e sa ma mut cu el la ai lui care sunt niste oameni prea de treaba.pentru ca eu stau cu mama si cu barbatul ei( tata fiind mort) si credeti-ma ca de 3 ani de cand e cu acest barbat ma neglijeaza, ma jigneste, ma tine inchisa in casa si chestii de genul...de aceea as vrea sa stiu cum pot face in asa fel sa ma mut de la ei!

| eLLuTzZaLAVpHoEnIx explică:

@ fumaretul crede-ma ca ma iubeste. el nu mi-a cerut sa facem sex.pur si simplu s-a intamplat.si crede-ma ca are mult mai multa grija el de mine decat mama happy Si nu are cum sa faca asa ceva, eu stand la bloc et 3 happy Crede-ma ca am stat o zi la el si mama deja a inceput sa ameninte cu politia. in plus eu n-am tata natural.am tata vitreg, cel natural fiind decedat.pacat ca unii m-ati inteles gresit.nu sunt o persoana rea, egoista sau care gata a cunoscut p cineva poc se marita.nu gandesc asa dar la prietenul meu si la ai lui acasa imi este mult mai bine decat la mine. tinand cont ca mama ma tine inchisa in casa, fara sa-mi zica hai la masa.sa ma jigneasca si eventual sa dea in mine.

| eLLuTzZaLAVpHoEnIx explică:

@fumatorule munceste.isi face singur casa.este un baiat de nota 10. altfel nu as fii atat de sigura ca ne va merge bine si mie si lui, in special mie... daca ne mutam impreuna.

| david_5011 a răspuns:

Dacă te iubeste Du-te cu el poliţia nu poate sa facă nimic dar sa nu cumva sa fie iubire de-o vara că dacă este aşa te sfătuiesc sa nu o faci sí nu uita că sexul nu este acelaşi lucru cu a face dragoste este diferenţa mare