| Bogdan_Bimbirica_1983 a întrebat:

Daca am permis de categoria B din legislatie inteleg ca pot conduce vehicule din categoria A1 sau A2. Asa este? Vreau si eu lamuriri! Multumesc!

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu este asa. Cu permis de conducere categoria B poti conduce, conform OUG 195/2002, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"(2) Permisele de conducere dau dreptul de a conduce vehicule pe drumurile publice, după cum urmează:
  d) permisele de conducere eliberate pentru orice categorie sunt valabile pentru vehiculele din categoria AM;
  e) permisele de conducere eliberate pentru categoria A2 sunt valabile şi pentru categoria A1;
  f) permisele de conducere eliberate pentru categoria A sunt valabile şi pentru categoriile A1 şi A2, cele eliberate pentru categoria B sunt valabile şi pentru categoria B1, cele eliberate pentru categoria C sunt valabile şi pentru categoria C1, iar cele eliberate pentru categoria D sunt valabile şi pentru categoria D1;
 g) permisele de conducere eliberate pentru categoria B sunt valabile pentru triciclurile cu motor având o putere de peste 15 kW, cu condiţia ca deţinătorii permiselor să aibă vârsta de 21 de ani împliniţi.
  h) permisele de conducere eliberate pentru una dintre categoriile B, BE, C sau CE sunt valabile şi pentru categoria Tr, în anumite cazuri specifice;
  (2^1) Cazurile specifice pentru care se consideră îndeplinită condiţia prevăzută la alin. (2) lit. h) pentru a da dreptul de a conduce vehicule pe drumurile publice sunt următoarele:
  a) permisul de conducere pentru categoria B este valabil pentru vehicule din categoria Tr cu masa totală maximă autorizată de până la 3.500 kg, la care se poate ataşa o remorcă a cărei masă totală maximă autorizată să fie mai mică de 750 kg;
  (3) Persoanele care posedă permis de conducere categoria B au dreptul de a conduce ansamblurile de vehicule prevăzute la lit. f) pct. 3 din anexa nr. 1, în cazul în care ansamblul depăşeşte 3.500 kg, numai dacă fac dovada că au absolvit un curs de formare în cadrul unei unităţi autorizate de pregătire a conducătorilor de vehicule."

| JohnnyBi a răspuns:

Daca ai permis cat B trebuia sa stii ordonanta si ce prevede. asa este?

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Eu am vazut un permis mai nou decat al meu, care desi era de B, avea trecute pe fata subcategoriile B1 si AM. A1 nu cred ca e inclus in B, ca deja sunt motociclete, trebuie ceva tehnica la ele.