| Mate888 a întrebat:

Dacă am uitat ca trebuie sa plătesc amenzi, pot sa ma duc la finante sa intreb?

Răspuns Câştigător
| Simpatic a răspuns:

Pai cel mai bun sfat este sa mergi la ei cat mai rapid sa intrebi, caci la unele daca esti in intarziere se platesc penalitati!

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pentru a trebui sa platesti amenzi trebuie sa fi fost sanctionat contraventional si aceasta se face prin procese-verbale de contraventie din care este obligatoriu sa primesti si tu cate un exemplar.
La compartimentul de impozite si taxe de la primaria localitatii de domiciliu se afla doar amenzile trimise spre executare silita, respectiv daca cele care nu au fost platite in termen de cel putin 30 de zile de la data p.-v.c. si executarea silita incepe printr-o instiintare a ta si abia apoi, daca nu platesti in termenul aratat in instiintare, se incepe executarea silita.
Fata de aceasta ar trebui sa stii ce amenzi n-ai platit, chiar fara sa mergi la primarie. In ultima instanta, daca ai pierdut p.-v.c. sau/si instiintarile, poti sa mergi.

| Meme10Meme a răspuns:

Ai fost la protest, nu? Da, poti sa mergi.