| Girly97 a întrebat:

Daca am votat azi mai pot vota maine?

11 răspunsuri:
| KarinaLee6 a răspuns:

Nu

| Lioana a răspuns:

Nu mai poti. Nimeni nu are dreptul la 2 voturi. Ai semnat in liste ca ai votat. Gata. Altii la rand.

Bula
| Bula a răspuns:

Da, daca vrei sa-ti asiguri masa si cazarea gratuita. big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Încearcă

| Sn4k3 a răspuns:

De ce nu?

| Valentina_Reut_1985 a răspuns:

Nu, ai dreptul doar la un vot.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Da, dar la urmatoarele alegeri vei vota de la puscarie.

Răspuns utilizator avertizat
| epurasu a răspuns:

NU! decat o data e legal. Daca mai votezi o data asta reprezinta infractiune si se pedepseste chiar si cu inchisoarea!

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu mai poti vota, votul multiplu este interzis si fapta constituie infractiune, conform Codului penal, citez:
"ART.387.Frauda la vot
(1) Fapta persoanei care votează:
a) fără a avea acest drept;
b) de două sau mai multe ori;
  c) prin introducerea în urnă a mai multor buletine de vot decât are dreptul un alegător se pedepseşte cu închisoare de la 6 luni la 3 ani sau cu amendă şi interzicerea exercitării unor drepturi.
  (2) Cu aceeaşi pedeapsă se sancţionează utilizarea unei cărţi de alegător sau a unui act de identitate nul ori fals sau a unui buletin de vot fals.
ART.392. Fapte săvârşite în legătură cu un referendum
Dispoziţiile art. 385-391 se aplică în mod corespunzător şi în cazul faptelor săvârşite cu prilejul unui referendum."

| CiupercuțulCrăcănat a răspuns:

Yup. Doar ca este fapta penala si sa sanctioneaza conform legilor in vigoare.