| JeSa a întrebat:

Daca ati avea ocazia, ati parasi Romania?

Răspuns Câştigător
| Flav a răspuns:

Da, dar numai sa stiu ca am ceva stabilit in strainatate. Un contract de munca pe-un trai mai bun, si chiar asta am de gand in urmatorii ani.

27 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu un am fost plecat o buna perioada in grecia ....si acum incerc sa plec undeva in cipru sau maroc ...sincer ma rog la Dumnezeu sa plec cat mai repede....pentru ca aici nu mai rezist

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fara sa privesc in urma... din pacate.

| dulshe a răspuns:

Din pacate eu stiu cum e sa stai departe de romania, si chiar daca as avea mii de ocazii, nici nu m ar interesa. Viata de strainatate e prea grea si dupa, din cauza discriminarilor si a mai multor. Chiar daca mananc aici o bucata de paine pe zi, stiu ca sunt in tara mea, si sunt fericita.

SoftCristi
| SoftCristi a răspuns:

NU! EU sunt patriot si iubesc romania! rolling on the floor
Mai, glumesti? Alergand as pleca de aici.

| M.D.Eveline a răspuns:

Eu sincer nu as pleca aici sunt toti prietenii mei si plus de asta eu nici nu m-am nascut aici ci in Suedia de fapt mama era in excursie in suedia si acolo m-a nascut dar vara viitoare se muta toti prietenii mei in Suedia si acolo raman poate sa mai vin asa in vizita in tara

| ellene a răspuns:

Daca as putea sa imi iau familia, prietenul si pe oricine am eu drag aici in tara as pleca... daca ar fi sa ma duc intr-un loc unde oamenii nu sunt asa tampiti si hoti. Oricum, nu prea cred ca exista asemenea loc...ma multumesc si eu cu ce am si incerc sa razbat happy

| zantedeschia a răspuns:

Eu am fugit de mult din Romania. Nici aici nu sunt caini cu colaci pe coada dar nu se compara cu Ro. E viata mult mai usoara. Daca ai un job poti trai. Platesti ipoteca, mancarea nu e scumpa, preturile au scazut cu criza asta la jumate, ceeea ce in Ro nu se intampla. Am fost in vara acasa si m-am uimit de preturi, un iaurt nu iti permiti sa iti iei, ce sa zic de fructe sau carne. Cu bani ce i-am stricat acasa mergeam in croaziera. Si ce sa va zic ca lucreaza sotul, eu stau acasa cu bebita care are 7 luni. Succes la fugit din Ro.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, dar, doar pentru bani si experienta. M-as intoarce pe plaiurile noastre pentru ca iubesc Romania.(fara gluma)

regis
| regis a răspuns:

Pai de cand suntem in UE, oricine are ocazia daca vrea cu adevarat. Dar e greu sa pornesti din nou de jos, de aceea multi inteleg prin ocazie ceva sigur, cu multe avantaje si putine dezavantaje.
Eu nu as parasi Romania, nu pentru ca sunt patriot sau pentru ca am un trai indestulator aici, ci pentru simplul motiv ca mi-e imposibil sa ma despart de parinti, de unele rude, de prieteni si ma adaptez foarte greu in strainatate, chiar si pentru cateva ore, dar pentru o viata... In plus mi-am realizat aici mare parte din visuri, mi-ar fi foarte greu sa o iau din nou de la zero.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu am avut-o si am facut-o. As inlocui cuvantul "ocazie" cu o meserie bine aleasa si care sa va convina, bineinteles...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Intr-o excursie .da.sau intr-o croaziera. dar nu de tot. daca ar fi invers? sa ne paraseasca romania pe noi?

| Aurelia a răspuns:

Da, este ceva ce sper sa reusesc sa obtin pe viitor. Mda, pe viitor... dar oare care va fi viitorul?

| loveyousomuch92 a răspuns:

Da! sigur si cu prima ocazie plec! in Rusia!

| onelove a răspuns:

Depinde de tara in care ar fi ocazia si de ceea ce mi se ofera. Da uite as pleca de exemplu in germania, anglia, danemarca sau noua zeelanda, dar doar pe un contract sigur, cu carte de munca si toate documentele necesare sederii mele acolo. Si as pleca doar pe un job unde sa stiu ca pot fi printre cei mai buni, nicidecum nu as merge sa lucrez pe unde apuc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am plecat acum 2 ani ...ma intorc doar in vacanta.

| Brotacelu a răspuns:

Da, dar numai sa lucrez... mai mult de 10 ani nu cred ca o sa stau daca e, olanda si cipru ar fi tintele mele

Distractie placuta ...la facut bagajele happy

| DrViorel a răspuns:

Cine se ridica in tara asta e om cu adevarat. pentru mine a fost o incercare faptul de a ma ridica si a convietui, dar se poate, doar sa se vrea, noi romanii ne-am obisnuit cu idea ca,, suntem furati, cei de sus ne fura" si atunci incetam sa mai luptam ci doar ne plangem...

cami
| cami a răspuns:

Poate doar in croaziera, asa nu.

lolita
| lolita a răspuns:

Eu m-am stabilit deja in alta tara.

| Johanna_9281 a răspuns:

M-as duce doar intr-o vizita, dar nu m-as stabili deoarece chiar daca conditiile de trai sunt mai scazute, asta e tara mea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
Nu m-am gândit la varianta asta până acum.
Pa, pa.

| JesterRO a răspuns:

Doar in vizita sau pentru cativa ani...depinde cum ma inteleg cu lumea...nu cred ca are importanta unde esti in lume, atat timp cat te intelegi cu cineva pe acolo. Oriunde mi-ar fi bine, acolo stau. Daca imi e bine 10 ani, stau 10 ani.

Lumea toata e pentru OM. OMUL poate sta oriunde ii e bine, nu doar in tara in care s-a nascut...acest pamant este dedicat tuturor.

| shineofblood a răspuns:

Daca as avea o oferta buna de lucru as pleca fara sa ma gandesc prea mult.In Romania zilelor noastre nu mai ai viitor, termini o facultate si o atarni in cui si acolo "o bate Dumnezeu". In strainatate daca ai un salar poti traii decent fara sa te gandesti ca nu ai bani sa iti platesti cheltuielile sau ca nu ai ce pune pe masa.
As plecat tot repede daca as avea ocazia.

| simoSTAR a răspuns:

Oricand, nici nu as sta pe ganduri

| amaadina a răspuns:

Da... oriunde e mai bine decât în româniahee hee

| machupicchu a răspuns:

Plecati, plecati. si veti constata ca este mai bine acasa.
Am plecat definitiv din tara, avand totul asigurat si. m-am intors.
Incercati experienta. in care nici eu nu credeam ca ma voi intoarce.
Sanatate.

aqualuna
| aqualuna a răspuns:

Dacă aş avea posibilitatea aş părăsi chiar şi Pământul... tânjesc după o lume nouă, proaspătă, curată, inocentă...