| anonim_4396 a întrebat:

Daca cineva este in arest preventiv in Spania, iar politia nu are nicio dovada impotriva ta cat poate dura acest arest? Mentionez ca avocatul nu prea s-a tinut de treaba si au trecut deja 7 luni, exista vreo limita dupa care sa ii dea drumul automat sau cum? Cat poate dura cel mai mult sau ce poate sa se intample in continuare?

1 răspuns:
| oprescudorin11 a răspuns:

Nu vreau sa te dezamagesc.Nici sa-ti dau sperante desarte. Avocatii ii cunoastem ce mentalitate au. Stii si tu foarte bine.Era un scriitor (Kafca), care in romanul lui 'procesul spunea ceva de genul ca :'un om acuzat este, de la sine vinovat'. Asa gandeste justitia.
Ca sa scapi de acolo, afara de avocat, mai exista si alte 'parghii', consulatul roman, care prin lege este obligat sa-ti apere interesele (caci banuiesc ca esti cetatean roman), presa, aici trebuie sa comunici cu prietenii sa-ti faca aparare justificata, sa-ti arate care sunt legile acolo.Trebuie luptat pe toate fronturile posibile. Avocatul nu trebuie sa stie ca esti numai la mana lui. Generalitati ti-am zis, dar si comunicatul tau este la fel de vag.