| Robotzzzi a întrebat:

Daca donez o masina mamei memele prin notar ramane bun propriu (doar al ei) sau bun comun (a ei si a tatalui meu), si daca divorteaza parintii mei masina ramane mamei mele sau este bun comun?

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ti-am raspuns la intrebarea anterioara si pe privat, chiar ti-am citat prevederea din Codul civil.
Daca n-ai vazut-o o repet aici:
""ART. 340. Bunurile proprii
  Nu sunt bunuri comune, ci bunuri proprii ale fiecărui soţ:
  a) bunurile dobândite prin moştenire legală, legat sau donaţie, cu excepţia cazului în care dispunătorul a prevăzut, în mod expres, că ele vor fi comune;"
Daca donezi numai mamei bunul va fi propriu al mamei.

| Robotzzzi explică (pentru Ioandelasal):

Raspunde-mi in privat, ca nu stiu ce sa mai fac cu notarii de la mine din oras is in stare sa merg in alt oras sa vad acolo...

| Ioandelasal a răspuns (pentru Robotzzzi):

Ti-am raspuns si in privat.

| Robotzzzi explică (pentru Ioandelasal):

Nu-mi apare ti-am trimis si ieri mesaj...
Daca merg la notar iar ce sa le spun ca iar mi se inchide usa in nas?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Robotzzzi):

Ii spui exact prevederea din art.340 Cod civil, ti l-am citat ieri si la aceasta intrebare, precum si pe privat.

| mihai69 a răspuns:

Donațiile și moștenirile sunt bunuri proprii.