| dEmenTu1703 a întrebat:

Dacă fac 18 ani in 17 Martie pot sa ma apuc in 17 Decembrie de școala de șoferi?
Unii mi-au spus ca numai din Ianuarie pot ca trebuie cu 3 luni mai repede?

Pai din 17 Decembrie pana in 17 Martie îs tot 3 luni
Gen

17 Decembrie 17 Ianuarie
17 Ianuarie 17 Februarie
17 Februarie 17 martir

Îs 3

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, in cazul tau poti incepe scoala de conducere din 17 decembrie, avand in vedere prevederile art.29, alin.4 din Regulamentul de aplicare al OUG 195/2002, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"(4) Pot efectua cursurile practice de învăţare a conducerii unui vehicul pe drumurile publice şi persoanele care nu au încă vârsta minima prevăzută de prezentul regulament pentru categoria sau subcategoria din care face parte vehiculul respectiv, dar nu cu mai mult de 3 luni înainte de împlinirea acesteia sau, dacă urmează cursurile unei instituţii de învăţământ preuniversitar cu profil auto, nu cu mai mult de 1 an înainte de împlinirea vârstei."

4 răspunsuri:
| Sofer a răspuns:

Cu 3 luni înainte sa faci 18 ani te poți apuca de școală.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cine ti-a spus nu stia sa calculeze. Tu ai dreptate, 17 Decembrie este cu 3 luni inainte de 17 Martie. Du-te dicaaaa, cat mai repede pana nu se inchide!

| Eusunt132 a răspuns:

Sincer cu Carantina asta nu ai cum. Du-te si vb cu un Profesor pentru asta si intereseaza-te happy.

| Coco2789 a răspuns:

Teoretic da, dar depinde de scoala la care te duci, adica aceasta te poate programa mai tarziu