| asaasa a întrebat:

Dacă fac menaj la o persoană particulară și plătesc impozit la stat, se consideră vechime? De la ce sumă se plătește impozit?

13 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu se considera vechime.
Pentru a avea vechime trebuie sa fii angajat cu contract de munca sau sa inchei contracte de asigurare cu Casa de Pensii Publice si cu Casa de Asigurari de Sanatate din judetul unde muncesti.
Angajatorul nu trebuie sa plateasca altceva decat salariul/plata convenita.
Se plateste impozitul pe salariu (la contractul de munca) sau pe venitul obtinut din munca.

| Violleta2022 a răspuns:

Nu se considera vechime in acest caz.
Cat despre impozit, acela se plateste la fiecare leu pe care-l incasezi, indiferent ca-i de la munca, vanzari sau alte servicii.

suntserios
| suntserios a răspuns:

De la 1 leu se plaste impozit.

nu stiu ce intelegi tu prin vechime, dar daca iti platesti CAS vei beneficia de pensie

| Cipi1212 a răspuns:

Dacă îți face contract de munca da

| ninuku a răspuns:

Nu se cunoaste, ala e impozit pe venit, ca sa se cunoasca la vechime trebuie sa fii angajat si sa platesti toate taxele.

contribuția de asigurări sociale (CAS) în procent de 25%, suportată de angajat
contribuția de asigurări sociale de sănătate (CASS) în procent de 10%, suportată de angajat
contribuția asiguratorie pentru muncă (CAM) în procent de 2.25%, suportată de angajator
impozit pe veniturile din salarii, în procent de 10%, suportat de angajat.

| asaasa explică (pentru ninuku):

Mulțumesc pentru atenție. O persoană fizică poate să mi facă contract și să plătesc totul la stat pentru a avea o vechime în muncă. Exemplu fac menaj la cineva în casă persoană fizică.

| andreispeed250 a răspuns:

Doar cu contract de munca

| suntserios a răspuns (pentru andreispeed250):

De ce? Poti sa iti platesti singur toate taxele fara sa ai contract de munca

| andreispeed250 a răspuns (pentru suntserios):

Insa,din cate stiu, nu se considera vechime

| suntserios a răspuns (pentru andreispeed250):

Ce insemna pentru tine vechime?

| andreispeed250 a răspuns (pentru suntserios):

Vechime de munca cu contributie la pensie, probabil la asta se refera

| suntserios a răspuns (pentru andreispeed250):

Deci daca iti platesti contributiile la pensie ai ceea ce consideru tu vechime... deci raspunsul tau nu e tocmai corect

| asaasa explică:

Da este vorba de vechime în muncă și CAS ul se plătește la orice sumă? Persoana fizică care îmi dă bani plătește și ea ceva la stat? Mulțumiri.