| Caleasca_Marian_1976 a întrebat:

Daca fapta prevazuta la art 295 alin 1 cod penal cu aplic art 5 cod penal a fost savarsita in aprilie 2011 si comunicarea rechizitoriului emisa la 02.08. 2017, care este pedeapsa maxima pe care o poate decide instanta tinand cont ca termenul de judecata nu a fost inca stabilit, judecata are loc in stare de libertate si inculpatul cere procedura simplificata cu recunoasterea pe deplin a faptelor. Este posibila o sentinta cu suspendare?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu spui daca este vorba de vechiul sau noul Cod penal sau macar despre ce infractiune este vorba. Spune aceasta si o sa-ti dau un raspuns concret.

| Caleasca_Marian_1976 explică (pentru Ioandelasal):

Cred ca este noul cod penal

| Ioandelasal a răspuns (pentru Caleasca_Marian_1976):

Este vorba de infractiunea de delapidare?
"ART. 295.Delapidarea
  (1) Însuşirea, folosirea sau traficarea de către un funcţionar public, în interesul său ori pentru altul, de bani, valori sau alte bunuri pe care le gestionează sau le administrează se pedepseşte cu închisoarea de la 2 la 7 ani şi interzicerea exercitării dreptului de a ocupa o funcţie publică.
  (2) Tentativa se pedepseşte."
Daca este asa este posibila o pedeapsa cu suspendare, daca pedeapsa aplicata nu este mai mare de 4 ani.

| Caleasca_Marian_1976 explică (pentru Ioandelasal):

Mulțumesc!