| Bogdan2991 a întrebat:

Daca furi din banca 78000 euro in decursul a 12 luni aproximativ fiind la prima abatere plus un copil minor poti sa iei inchisoare cu suspendare? Banii au fost luati pentru a plati datorii la interlopi iar politia stie asta, persoana respectiva si-a recunoscut vina si acum asteapta procesul.(avocat din oficiu)

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Totul depinde de judecator. Este vorba de delapidare (numai un functionar al bancii putea fura asa cum spui) si sunt consecinte deosebit de grave(suma este peste 200.000 lei) asa ca pedeapsa este de la 10 ani la 20 ani.
Daca se vor retine circumstante atenuante si paguba va fi acoperita s-ar putea sa-l condamne sub 4 ani si atunci se poate da cu suspendare. Numai bine!

regis
| regis a răspuns:

Adica un om care lucra intr-o banca s-a imprumutat de la interlopi? Doamne, pe ce lume traim?
Teoretic are sanse de a scapa cu suspendare, dar cum spune si iondelasal, consecintele sunt grave, iar circumstantele nu ii sunt foarte favorabile. Sunt pline penitenciarele de parinti de copii minori aflati la prima abatere, iar sa furi pentru a acoperi datorii de zeci de mii de euro nu seamana deloc cu a fura o gaina sau un colt de paine pentru a-ti hrani copilul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ca are copii, trebuia sa se gindeasca inainte. Ca a ajuns in situatia sa fure, sa inapoieze bani interlopilor, trebuia sa se gindeasca inainte sa ia bani de la interlopi (sau sa se inhaiteze cu ei). Orice motiv l-a determinat sa fure, efectiv nu conteaza si furtul e tot furt. Sa se pregateasca sa fie nevasta citiva ani buni.

| iKronstadt a răspuns:

Dacă judecătorul este drept, poți să iei... parte la multe orgii homosexuale, iar tu să fii mireasa, în interiorul unui mirific penitenciar. Furtul este furt!