| AndrewTate7789 a întrebat:

Dacă începe razboiul și voi fi obligat sa ma înrolez în armata as putea sa ma înrolez în cadrul unei alte armate din NATO pentru ca eu consider ca armata romana are generali care nu știu sa facă o instrucție adecvata, nu are nici armament modern la nivel Nato și posibilitatea de a muri este extrem de mare, datorita dotărilor și pregătirii militare precare, ce spuneți?

25 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu, este imposibil sa te incadrezi in armata americana, fiindca nu esti cetatean american.

| Holiday a răspuns:

Cand te smiorcai ca nu ai primit 50 de euro nu esti nici luptator, nici razboinic, ci complet imbecil.

"Sau tu te ștergi la c*r cu șervețele umede?"

De fapt, exista hartie igienica umeda. Dar prefer sa folosesc bideul.

| Holiday a răspuns:

E plina tara de razboinici de astia ca tine, cu filme in cap, dar cu buzunarele goale.
Pana si acum te smiorcai ca o baba. Si mai interesant e ca nici macar nu-ti dai seama cat de jalnic esti.hee hee

| comandantul638386 a răspuns (pentru Holiday):

Oricum murim. Poate sunt jalnic in ochii celor ca tine, dar macar sunt bărbat și sunt inca in picioare, gata sa mor pentru ce e al meu. Tu, ești doar o victimă pentru tot restul vieții tale. Daca vrei sa continuam discuția, trimite-mi coordonatele tale pe mesageria privata. Poate ești doar un disfuncțional și nu vreau sa continui sa te iau în serios.

| Holiday a răspuns (pentru comandantul638386):

Prostane, mai devreme ai spus ca e ultimul raspuns. Deja ai uitat? laughing N-ai doua vorbe la un loc, apoi te miri de ce te faci de cacao. Ai ramas cu sechele de la gaura aia din cap?

| J0B0MAT a răspuns:

Hitler știu că s-a înrolat în armata Germaniei, deși el era austriac, dar a locuit în Germania o perioadă. Dar dacă ai cetățenie din o altă țară, te poți înrola în armata acelei țări. Altfel nu. Doar în cazul în care în țara ta nu e război, dar nu e cazul întrebării tale.

| LisaJulie a răspuns:

Nu începe niciun razboi, mai degrabă ar trebui sa te concentreze criza drogurilor în rândul tinerilor deoarece cât de curând vom vedea și noi tineri care pica pe strada, umbla ca zombie, se injectează în loc sa mănânce și ataca oameni la întâmplare! Pe mine ma oripilează unde s-a ajuns cu generația mea

| eliancodrut a răspuns:

Instructia nu o fac generalii. Instructia o fac micii comandanti: comandanti de grupa, comandanti de plutoane, comandanti de companii.
Generali romani au fost desemnati comandanti de grupari militare NATO.
Calitatea instruirii armatei romane a fost apreciata de aliatii din NATO.
In rest nu ma obosesc sa-mi spun parerea despre idioteniile debitate de unii care nu stiu nimic despre aceste probleme. Ca am vazut mai nou ca isi dau cu parerea despre tacticile si strategiile militare si promteritele de la unele televiziuni.

| comandantul638386 a răspuns:

Nu! In primul rand ce calitate militară ai?
O să-mi asum că ești civil în momentul de față și că pe viitor ai fi soldat negradat. Ești repartizat în funcție de obiectivele strategice ale NATO, iar daca războiul este la granița României și este nevoie de intervenție urgenta de infanterie, daca te afli pe teritoriul României vei fi trimis să lupți aici împreună cu armata română si/sau alte armate aliate care se află prezente in zona de contact. Până când NATO va trimite întăriri, vei lupta cu armata română, apoi vei lupta alaturi de celelalte națiuni care vin spre întărirea frontului. In general soldații fara experiență militară proveniți din civilie, sunt aruncați în cele mai murdare treburi și riscante. Deci vei muri indiferent din ce armată NATO faci parte, Italia, Romania sau Germania, ești folosit pentru lupta de jos. Săpat tranșee cu gloanțe, grenazi și balistice trecând pe lângă urechile tale, avansuri de presiune asupra inamicilor, in timp ce soldații de elita sunt in spate așteptând să spargeți frontul. Prin urmare viața ta contează cel mai puțin, cel mai mult contează patria și trupele de elită care au o putere de servire mult mai mare decât tine. Daca vrei sa eviți aceasta situație, du-te in armată devino cadru militar, urmează gradele, SN, SGP, Ofițer, etc, etc. Fa niste antrenamente in legiunea străină, fa niste antrenamente in armata română, devino soldat de elita și vor da mai mulți bani pe tine, vei fi tratat ca o piesa importanta pe tabla de șah

| Holiday a răspuns (pentru comandantul638386):

"Nu! "

Bineinteles ca poate. Sunt o gramada de tari care inroleaza in cadrul armatei si cetateni straini.

| comandantul638386 a răspuns (pentru Holiday):

Vrei sa îmi spui mie că dacă se află pe teritoriul României în timpul unei invazii se duce și de înrolează in Germania? In timp ce Romania declara stare de asediu, el se suie în avion și pleacă în Germania sa fie soldat acolo nu? Citește întrebarea, omul întreabă când este vorba despre stare de asediu.

| comandantul638386 a răspuns (pentru Holiday):

Ia spune-mi tu țările alea in afara de Legiunea Ucraineană, Legiunea Străină Franceză, Poloneză sau Rusă. Sau în afara e legiuni in general, care folosesc străinii ca și mercenari.

| Holiday a răspuns (pentru comandantul638386):

Depinde de situatie. De ce presupui din start ca se va interzice imediat trecerea granitei? Nici Ucraina nu a luat masura asta imediat, de exemplu. Sau de ce presupui ca l-ar prinde inceputul razboiului in tara? Sau chiar si asa, exista si variante nelegale de trecere a frontierei. Poate apela la ele.
In concluzie, se poate inrola in armatele tarilor care accepta si cetateni de alte nationalitati. Nu cunosc, daca Germania e una dintre ele, dar sunt destule.

| comandantul638386 a răspuns (pentru Holiday):

Ucraina nu avea cunoștință despre război, a fost o surpriză, o situație care nu se știa dacă se va concretiza, era doar o stare de alertă când s-au trezit atacați prin Nord, Nord-Est, Est și Sud. Țările NATO deja fac pregătiri în acest sens, mută trupe și echipamente și au în calcul scenariul unui atac. Și da, exista cai de a evita sa fii mobilizat cu forța, sunt de acord. In general statele nu accepta in armata națională cetățeni străini, doar legiunile străine.

| Holiday a răspuns (pentru comandantul638386):

Tembelica, Legiunea Franceza este parte a armatei franceze. Are ofiteri francezi si este subordonata Ministerului Apararii al Frantei. Si cele din Ucraina, Rusia, etc, la fel, sunt parte a armatei tarii respective. Mercenar inseamna altceva. Oricum, sunt zeci de tari care accepta straini in fortele armate. Inclusiv Australia, sau Marea Britanie.

| comandantul638386 a răspuns (pentru Holiday):

Scenariul cel mai posibil este că nu va putea evita mobilizarea și nu va putea părăsi țara. Șansele de a fi mobilizat în România sunt 80% și 20% șanse de reușită sa ieși ilegal din țară, sa nu se închidă granițele, sau să eviți mobilizarea obligatorie.

| Holiday a răspuns (pentru comandantul638386):

De fapt, sunt zeci de tari care accepta straini in cadrul fortelor armate. Inclusiv Marea Britanie, sau Australia, de exemplu, si nu doar in "legiuni" de straini. Oricum, Legiunea Franceza, e parte componenta a fortelor armate franceze, se subordoneaza Ministerului Apararii din Franta si este condusa de ofiteri francezi. Are fix aceleasi caracteristici ca orice grupare armata a Frantei. Adica, soldatii respectivi nu sunt mercenari.

| comandantul638386 a răspuns (pentru Holiday):

Vorbești prostii Holiday, spui informații oficiale doar, însă eu îți spun adevăruri. Nu te poți înrola direct in armata franceză, te poți înrola in legiunea străină franceză, care da, ai dreptate este subordonată Ministerului Apărării al armatei franceze, însă nu este armata franceză propriu-zisa și la fel și în cazul celorlalte. Și da, așa este, oficial nu ți se spune că ești mercenar, dar aia ești de fapt. Așa că nu mai vorbi prostii din gura. Și tembelică le spui la homosexualii tăi cu care va masați la funduleț, nu mie.

| comandantul638386 a răspuns (pentru comandantul638386):

Ministerul apărării al Franței*

| Holiday a răspuns (pentru comandantul638386):

Prostane, Lesgiunea Straina Franceza ESTE armata franceza propriu-zisa.
Repet, mercenar inseamna cu totul altceva.
Care homosexualii mei, bre? Nici macar bisexual nu sunt. Desi n-as avea nicio problema cu asta. Doar ca orientarea sexuala nu ti-o alegi, si nici nu ti-o schimbi dupa cum vrei.

| comandantul638386 a răspuns (pentru Holiday):

Nici nu mă mai contrazic cu tine, vorbești doar cacaturi. Daca tot n-ai avea o problemă cu asta, de ce nu te duci sa te f*ți in c*r de curiozitate, măcar o dată? Daca eram in război și condițiile îmi permiteau, te impuscam in cap pentru bazaconiile pe care le îndrugi. Vorbesc din experiențe reale, nu din ce am citit pe internet.
Tu din ce perspectivă vii cu aceste informații?
Ai fost vreodată legionar? Ești măcar paznic la poarta vr'unei unități militare?

| Holiday a răspuns (pentru comandantul638386):

Sunt satul de imbecili de astia ca tine, care, daca au jucat Counter Strike, au impresia ca se pricep la arme, sau armata.
Dar, na, e liber la exprimare pe site si pentru analfabetii functional. Asa ca, succes cu imbecilitatile.

| comandantul638386 a răspuns (pentru Holiday):

Cățărătorule. Răspunde! Crezi că cățăratul pe stânci se aseamănă cu viața militară?
De unde ai tu cunoștințe sa vorbești prostiile astea?
Ai fost vreodată legionar?
Ce ocupație ai tu sau pregătire sa vorbești despre armată sau situații militare? Ești cățărător?
Eu nu am jucat niciodată Counter Strike. Am frați activi in legiunea străină franceză și Ucraineană, am camarazi acolo, precum și la Forțele Speciale și Românesti și din afară. Din spatele ecranului este ușor să vorbim, că dam o cautare pe Gogu (google) avem impresia că ce scrie acolo e 100% pe bune.

| Holiday a răspuns (pentru comandantul638386):

Cum ar veni, fratii tai fac ceva, iar tu esti prostul familiei, sau cum? Am vazut ca nu demult erai suparat ca nu ti-a dat frati-tu 50 de euro. laughing

| comandantul638386 a răspuns (pentru comandantul638386):

Hai sa îți mai spun ceva, pisoiaș agresiv și cățărător. In legiunea străină franceză primești alta identitate. Ți se pare acesta un procedeu normal al Armatei Franceze? Sau ti se pare că faci parte din Armata Franceză sub o identitate falsă? Știai măcar chestia asta?