| UnAltAnonimCelebru a întrebat:

Dacă mă cert cu cineva și ne amenintam reciproc, iar el își pune prietenii sa ma bata, pot obține certificat medico legal și despăgubiri?

14 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Sigur ca pot obtine certificat medico-legal de la un medic legist, in primele 24 de ore cand ti s-a intamplat asta, dar poti cere despagubiri la aia care te-ai batut, nu la cine crezi tu ca i-a pus, ca nu ai dovada si nu ai cum sa-l acuzi pe ala de nimic.
In orice caz, ca sa primesti despagubiri, trebuie sa-i dai in judecata sa ajungi la proces prin tribunale, samd

suntserios
| suntserios a răspuns:

Da, poti

| ReddY25 a răspuns:

Da,se poate

| ioana748 a răspuns:

Bineînțeles,

| LisaJulie a răspuns:

Da! Poți chiar sa depui plângere prealabila

| 1onur a răspuns:

Mergi frate la politie ce aștepți? Sate bâtei cu toți Psihopați pământului nu ai nici șansă cu ei ne face pachet pe amândoi ăia au forța de nebuni ne bate handicapați până se plictisesc de noi laughing)

| elennaionela14 a răspuns:

Nici o cearta nu merita cu nimeni, evita cat poti.
Sunt alte metode mai eficiente, gen institutii ale statului, apeleaza cu incredere.

| UnAltAnonimCelebru explică (pentru elennaionela14):

Pai eu am avut acea ceartă cu un băiat, și el a pus aseară prietenii și m-au bătut.

| IXIAlinIXI a răspuns (pentru UnAltAnonimCelebru):

Ideal ar fi sa obti certificatul ala repede si sa mergi la politie cat inca esti vanat

| elennaionela14 a răspuns (pentru UnAltAnonimCelebru):

Mergi la medic acum (azi), i-a certificatul medico-legal acum dupa care te duci tot azi la politie si depui o plangere impotriva celui care te-a batut.
Succes.

| UnAltAnonimCelebru explică (pentru elennaionela14):

M-a dus ambulanța ieri la urgente și mi-au făcut acolo analize. Nu știu unde trebuie sa merg în continuare

| elennaionela14 a răspuns (pentru UnAltAnonimCelebru):

Mergi la SEDIUL DE MEDICINA LEGALA DIN ORASUL TAU.cauti pe google adresa.Eu nu stiu din ce oras esti tu.Ficare judet are propriul institut de medicina-legala.
Te prezinti acolo cu actele de la ambulanta si le explici ce ai patit.
Ei te vor consulta si iti vor da un CERTIFICAT MEDICO-LEGAL.
Dupa ce ai certificatul in mana, mergi la politie cu un pix si o hartie in care te prezinti cu datele din buletin si explici tot ce s-a intamplat si cu cine.
Prin acea hartie ceri tragerea la raspundere a celor vinovati.
Asta ai de facut.

| UnAltAnonimCelebru explică (pentru elennaionela14):

Cat timp am la dispoziție?

| elennaionela14 a răspuns (pentru UnAltAnonimCelebru):

Te duci acum nu m-ai sta pe ganduri.du-te acum
Ai maxim 30 zile de la data agresiunii.(conf. Google)