| StrongHeart a întrebat:

Daca mi s-a anulat un zbor si compania aeriana nu m-a instiintat in vederea acestui lucru, am inteles ca pot obtine niste despagubiri.
M-am interesat si sunt elegibil pentru despagubiri in valoare de 400 euro si pretul biletului de avion sau un zbor alternativ.
Ce fac in cazul in care compania refuza sa imi plateasca despagubiri?
Alternativa ar fi sa cer asistenta unor intermediari si sa le dau 30% in cazul reusitei.
Cei care cunosc sau au patit acelasi lucru, va rog sa imi dati un sfat.

21 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Aveai cumparata si asigurare de calatorie?
Ca aia nu vine inclusa in bilet, ci platita separat!
Compania aeriana are obligatia sa-ti dea loc la alt zbor, daca zborul tau a fost anulat din vina lor. Dar despagubiri poti cere numai daca tu aveaia sigurare de calatorie separata, platita integral.

| Mosotti a răspuns (pentru Violleta2022):

Ma intreb eu ce fac aia care au rezervat cazare la hotel in Turcia, Grecia, cum isi iau aia banii inapoi de acolo, pe langa despagubirile de la avionari.
Ca banii pe bilet ar trebui sa-i dea, fara nici o asigurare, nu s-a efectuat zborul nu vina ta, aia e.

Dar si despagubirile, e de bun simt sa-ti dea, nu ar conta ca ai asig sau nu, ca zborul nu l-am anulat eu, si nici din cauza conditiilor meteo adica sa nu depinda nici de tine ca si companie.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Mosotti):

Nepoatei mele i s-a intampla asta anul trecut, zbor serios romania_sydney, pret de $1500 biletul si nu a primit nici o despagubire, fiindca nu si-a cumparat asigurarea de calatorie separata de bilet.
Daca ai pierdut avionul din vina comapniei de zbor sau zborul a fost anulat, compania iti poate da inapoi doar banii de bilet, sau te urca in alt avion, dar nu te despagubesc, decat daca ai asigurare de calatorie, care acopera si astfel de incidente.

| Mosotti a răspuns (pentru Violleta2022):

Am inteles, 1500 dolari americani biletu pana la sydney de persoana dus-intors? Mama ce scump.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Mosotti):

Este AUD$ 1500 biletul numai 1 singuar calatorie!
Pretul intreg dus-intors este in jur de AUD $3000 (asta isneamna cam 2500 de americani)

| Violleta2022 a răspuns (pentru Violleta2022):

Am vazut acum la Qantas ca nu mai sunt bilete foarte ieftine, este peste $4600 biletul dus-intors pentru 1 singura persoana, la clasa economic ( ca-i plin sezon estival in europa) sad

| StrongHeart explică (pentru Violleta2022):

Aveam si asigurare.

| StrongHeart explică (pentru Mosotti):

Daca pastreaza chitantele, pot cere despagubiri. Companiile prefera sa plateasca despagubiri decat sa ia amenzi de la protectia consumatorului sau sa fie dati in judecata.

| StrongHeart explică (pentru Violleta2022):

Asta iti spun ei ca e in interesul lor( ma refer la companiile aeriene), in realitate au niste obligatii de respectat, de asta trebuie sa iti cunosti drepturile.

| Mosotti a răspuns (pentru Violleta2022):

Aaaaoleu! Deci dus-intors pana acolo 2060 USD?! Doamne. Ca 2060 USD fac 3000 de AUD.

Pai e enorm, dat fiind ca de la Frankfurt la Bucuresti dus-intors era si 200 de euro in 2017, si nu la alea low cost.
Hai, acu o fi 300.

Distanta e mult mai mica, dar zic daca cumva mai ai fam pe aici, si vrei sa vi anual in concediu, dat fiind ca si in Germania si in Australia salariile ar fi cam pe acolo, 2000 Euro nu se compara cu 300.

| Mosotti a răspuns (pentru StrongHeart):

Pai si daca nu au personal de ce nu angajeaza? Ca someri sunt, ca daca lumea zboara, sunt bani ca si inainte.

Ca si in Anglia auzi, cica nu aveau personal pentru bagaje, ce mare chestie sa angajezi someri sa care bagaje, hai sa fim seriosi.

Mda, poate ai dreptate, companiile prefera sa dea despagubiri. Pai sa iti dea si tie, sa vedem daca da.

| StrongHeart explică (pentru Mosotti):

Prinzi zboruri si de 20-50 de euro, dar nu compari un zbor de 2000 de km cu unul de 15000. Cam asa sunt preturile daca te duci in zone exotice gen Au, Noua Zeelanda, Caraibe, etc.

| StrongHeart explică (pentru Mosotti):

Pentru ca nici lumea nu se inghesuie sa munceasca la noi, sunt comozi. Sau sunt nemultumiti si se duc sa isi rupa carca prin Germania, Franta, Olanda, Spania pentru ca ne inchinam la bani in era asta.
Si nici conditiile nu sunt extraordinare, te gandesti, daca stai in Bucuresti, de ce sa lucrez pe 2500-3000 de lei, sa fac naveta 2 ore pe zi sa nu imi mai ramana timp de nimic decat in weekend putin, cand poti sa lucrezi pe 9000 de lei in alta tara lunar, fara vreo calificare, sa stai 1-2 ani si sa pui niste bani deoparte. Nu te imbogatesti, nici cu 3000 de euro pe luna, ca banii aia se duc in timp, cresc preturile, creste inflatia, dar iti mai permiti putina libertate pe cand la noi cu salariile care se ofera si lipsa de interes pe care, cel putin eu am intalnit-o in foarte multe locuri, iti lasa un gust amar si atunci cauti altceva.
Tot timpul cautam altceva, asta e o problema universala.

| relian a răspuns (pentru Mosotti):

Sa zbori peste ocean cam asa is preturile, dar depinde de sezon, de zi, de data cand cumperi biletu, de ce companie folosesti, etc.

Poti zbura de exemplu in state si cu 600$ dus intors, sau 1200, ori 3 mii sau 10 mii laughing asta la clasa economic, daca vrei alte clase cu banii aia iti cumoperi casa laughing
Eu cel mai mult am dat Dallas -Bucuresti dus intors 1200$. Daca iei doar dus tot atit iti ia laughing asa ca eu ultima data am luat din RO dus intors, cine s-a intors a stat pe 2 locuri,era sora mea laughing zic cdai la jalea stai asa sa poti dormi.
Cel mai comod am zburat cu Lufthansa odata cu un de ala cu etaj,wow am avut bilet la clasa econonomic,dar locu era la economic plus,ceva de genul ala,am stat ca boieru bibescu laughing frate ce fotoliu aveam,tacimuri de metala,chestii trestii,bauturica de care voiam laughing bine nu ma omor eu cu astea dar zic ca idee.
Femei bune de tot,alea stuwardesele.
Alta data am zburat cu op companie belgiana, niste rahati, niste de astia care nu stiu cei aia civilizatie, se cred aia nu stiu cine, dar avionul era gol laughing nu era in el nici un sfewrt ocupat, te duceai si te intindeai pe 7 locuri laughing
Dar cu Lufthansa nu se compara nimeni. Unia zic Emirates ar fi buni, dar niciodada nu am zburat cu aia, i-am ocolit mereu, de fapt ocolesc companiile astea arabe, asiatice, nu stii niciodata unde te trezesti laughing

| relian a răspuns (pentru Mosotti):

Nu man asta e politica, chestiile astea is minciuni, fac asta sa creasca preturile.Se intampla peste tot in lume, se intampla si pentru cei angajati la stat.
Pai angajatii statului au ramas tot aia, aia au avut de lucru tot timpul, nu i-a dat nimeni afara.Acu sai auzi, vai avem stive de procesat, sintem in urma rau de tot, nu avem personal laughing ce personal frate, tot aia sinteti, tot munca aia o faceti ca acu un an.Nu sa marit populatia intr-un an, nu sa dublat sa ziceti nu faceti fata.

Deci toti mint, oamenii nu zic nimic, ei vad ca nu zic nimic si isi continua planurile.
Aici in America sa dublat deja pretu la benzina.A iesit bosorogul asta de Biden, a miriit ceva, lela zis alora asa nici el nu stia ce spune )) nu mai maritit si aia a fost tot.
De la 2$ galonu de benzina a ajuns la 4 deja,niste jegosi,toti peste tot mareswc prerturile,guvernele indiferent de care sunt nu ia nici o masura,probabil is mina in mina,le dau aia si lor ceva.

Lumea se duce de ripa, astia urca preturile pentru ce, motive nu au, pur si simplu nu exista motive.
Au dublat de anul trecut valoarea la case, deci guvernul a dublato, pe unele locuri a triplat.
Unia au intrebat pai casa mea anul trecut valora 150 mii acu de ce valoareaza 300 sau 350? Ce s-a intamplat intr-un an sa creasca valoarea asa mult?
Nici un raspuns,oamenii tac,nu iese nimeni in nnstrada,aia vad si zic las ca merge.
Cum adica in Anglia nu aveau personal pentru bagaje? Dar ce sa dublat circulatia cumva? Tot asa era si anul trecut sau anii din urma, aceiasi angajati is, astea is povesti, fac asta in vazul lumii sa poata spune ca e motiv sa urce pretu.
Uite asa ajungem iar la sapa de lemn, daca astia cresc si pretu la servicii laughing au crescut pretu la asigurari, lelam zis dar de ce? Folositi benzina.folositi materiale? Zice ca nu,nici cladiri nu au,totu este telefonic.
Zic au crescut aia pretu la telefoane? Zice nu.oK zic stiu ca telefoanele au ramas la fel de ani buni, de zeci de ani, atunci voi in ce baza mariti pretu? Ce faceti voi ca trebuie sa mariti pretu? Mormaie nimic clar, le spui pa si la gara, stai fara asigurare, ori mergi la altii care apar acu noi si au pret mic.

Dar uite companiile astea de telefonie nu au crescut pretu deloc.Deci e clara niste tilhari la drumu mare,tot globu asta,niste hoti.

Dar stii de ce sa ajuns aici? Iti zic eu.Din cauza astora ca tine laughing da da rad eu dar asta e adevarul astia socialistii,astia de stinga ceti plac tie,ce tii tu cu ei,din cauza astora sa ajuns aici.

Mai peste tot in lume astia is la putere astia de stinga,stinga cu vorba, astia au permis si permit asa ceva.
Na c a ma luai si de tine, dar asta este adevarul.
Sa stii un lucru.Dai saracului putere si te duce in prapastie, dai putere si o vinde si pe maicasa laughing
Lumea trebuia sa ramaina condusa de aia bogati nu de sarantoci, de flaminzi care urmaresc sa se imbogateasca, carora nu le pasa ceo sa fie dupa ei.Cam asa este zicala lor,dupa noi potopu.

Astia pe care nu-i lasi sa moara, astia te sapa, astia te duc la prapastie, astia de stinga, democratii, dracu sai mai ia.Si cum turma este din ce in ce mai mare,au sustinatori balamuc.

Deci tataie Masotti nu te asteptat la nimic bun in viitor, mai ales asta aproape, ala departe o sa fie groaznic, oile cei sustin pe astia, nu or sa faca absolut nimic, vor tace si vor slugari stapinii.

| Mosotti a răspuns (pentru StrongHeart):

Lasa ca la aeroport n-ai 3000 de lei, ai mai mult, nu aia de cara bagaje, zic restul.
Si mai bine lucru aici pe 4500 decat pe 9000 la munca de jos la altii.
Am inteles, deci asa-s zborurile departe, adica scumpe.

| Mosotti a răspuns (pentru relian):

Nici nu se pune problema la alta clasa, economic ziceam.
Deci Lufthansa zici ca a fost mai bun, f bine ca ai avut confort mai mare.
Deci Bucuresti-Dallas 1200 dolari, si cat ai facut din bucu pana la dallas?

| Mosotti a răspuns (pentru relian):

In Anglia concediasera ei pe pandemie, de aia nu mai aveau personal, dar puteau angaja iar, nu trebuie pregatire sa cari bagaje, ce dracu, au someri, ceva nu e in ordine.

Normal ca nu ne putem astepta la ceva bun! Vine iadul, de multe ori nici nu vreau sa vad stiri sa nu ma sperii.

| Dismally a răspuns:

In mod normal da, ai avea dreptul la despagubiri dar unele companii aeriene cam forteaza legea, adica exista si unele exceptii - cand conditiile meteo nu le permit decolarea ori turnul de control etc. nu sunt obligate sa iti plateasca despagubiri. Si ghici de declara ca s-a intamplat atunci cand anuleaza un zbor?

| Mosotti a răspuns (pentru Dismally):

Pai exista rapoarte cum era vremea atunci, nu merge asa usor sa zici ca n-a fost vreme buna, mai ales cand au si zis ca din cauza lipsei de personal sau din lipsa de avioane au facut asta.

Insa sa reangajeze oameni daca i-a concediat pe pandemie, ca vad ca afacerea merge, lumea zboara. Si avioane nu stiu de ce n-au, ca doar nu au disparut in neant alea care erau, oriunde s-ar afla ele.

| StrongHeart explică (pentru Mosotti):

Nu au personal, e criza de forta de munca, la fel e si in Franta.