| Aihao19 a întrebat:

Daca nu am bacul luat si vreau sa dau la o postliceala merge si fara bac asa cum scrie in oferta?

5 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Cu exceptia scolilor postliceale militare(din subordinea MAI) si cu exceptia facultatilor, te poti inscrie la orice scoala postliceala doresti!

Scolile postliceale de stat permit candidatilor fara diploma de bac sa candideze numai pe locuri CU PLATA unei taxei anuale de scolarizare.Candidatii care detin o diploma de bacalaureat pot candida atat pe locuri FARA PLATA taxei cat si pe locuri cu plata taxei. Astfel, la anumite specializari foarte solicitate( cu o concurenta mare),se ajunge la situatia ca locurile scoase la concurs sa fie ocupate majoritar de catre cei care detin o diploma de bacalaureat!

p.s. Sfartul meu este sa nu te lasa momit de oferta postlicealelor caci, fara a avea o diploma de bacalaureat, te expui unor riscuri de viitor ---mai ales ca, pana nu demult, cei care au urmat cursurile unor scoli postliceale fara a detine o diploma de bac erau obligati ca, inainte de examenul final, sa promoveze bacul! Si apoi, daca candva vei dori o calificare superioara, de nivel universitar, nu te vei putea inscrie la admiterea in facultate--- vei avea neaparata nevoie sa detii o diploma de bac!

Bula
| Bula a răspuns:

Doar daca vrei sa dai la facultate, ai nevoie de Bac (examenul de "maturitate").
Postliceala se poate face si fara Bac, fiindca ai deja liceul terminat, pentru care primesti si diploma de absolvire.

Practic, poti sa lucrezi in ORICE domeniu cu diploma de liceu, postliceala sau alta calificare, daca postul respectiv nu are ca cerinta studii superioare, universitare.

| andrei6898 a răspuns:

Da. Dar dupa ce ai absolvit poti lucra doar la privat deoarece in instituțiile statului nu poti lucra doar
pe baza de postliceala, iti trebuie Bac-ul. Dar oricum tu te poti apuca de postliceala si in timpul acestora poti da din nou si bac-ul

| Victoria18 a răspuns (pentru andrei6898):

Nu e adevărat! Poti lucra si la stat!

| andrei6898 a răspuns (pentru Victoria18):

Pe ce funcții? Infirmieră la spital sau la măturat strada in afilierea cu vreo primărie? Eu ma refeream la faptul că nu iti poti gasi o slujbă DIN SALARIUL CĂREIA SA POTI TRĂI doar cu postliceala si FARA BAC. Normal ca daca faci postliceala si iei si bacul poti ocupa o slujbă la stat( am sugerat acest lucru mai sus).
Te rog informeaza-te si nu mai induce oamenii in eroare.