| Delocimportant a întrebat:

Daca o femeie a fost impreuna cu un barbat x ani, fara sa fie casatoriti vreodata, si daca au doi copii impreuna (minori amandoi copiii, trecuti pe numele tatalui), daca cei doi parteneri se despart, barbatul poate lua vreunul dintre copii la el, in mod legal? Daca da, cum? Spuneti-mi mai multe detalii, va rog. Va multumesc.

9 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Prin proces de custodie. Faptul ca sunt trecuti pe numele tatalui este dovada a paternitatii. Ea este contestabila dar necesita resurse materiale si de aceea este rar uzitata. Nu este, de fapt, un proces de custodie ci de incredintare a minorilor spre crestere si educare. In toata acesta harababura se tine cont de interesul major al copilului. Deci unul din parinti trebuie sa demonstreze ca celalalt este inapt sa creasca si sa educe copii. Dar, daca o iei pe acesta cale nu mai poti cere unul din copii. Trebuie sa-i ceri pe toti ca altfel zice: pai de ce numai unul? Celalati pot fi crescuti? De ce? Etc. Daca demonstrezi ca numai unul din copii este al tau atunci se schimba treaba. In acesta situatie si mama poate fi invinovatita ca a umblat cu mai multi, etc. Ar fi bine sa-ti faci un cont (gratuit) pe site-ul Avocatnet. ro. Ei sunt specializati in a raspunde la intrebari.

| minrest a răspuns:

De regula, se incredinteaza mamei, mai ales asa mici. Tatal va trebui sa plateasca pensie alimentara.

| e1xtz a răspuns:

In general copiii raman cu mama.
Un judecator in cazul in care se ajunge la un conflict de genul acesta in general nu desparte copiii, mai ales fiind minori.
La fel un judecator poate face exceptii
in cazul in care mama nu are conditiile necesare de spatiu si materiale sa creasca acesti copii, probleme psihice, etc...atunci pot fi dati in grija tatalui natural daca si-i doreste, dar sunt cazuri rare acestea.

Pe de alta parte in cazul tau, ca iti stiu alta intrebare, sunt atatea fete singure fara obligatii, fara complicatii de felul asta, care isi doresc o familie.
Parerea mea ca nu ai idee la ce te bagi, si or sa sufere mai multe persoane din asta...dar na, tu alegi.

| Delocimportant explică (pentru e1xtz):

Ma bucur ca ai tinut minte o alta intrebarea de-a mea. Da, poate nu am o idee clara in ce ma bag, dar, cert este ca, aceasta femeie ma respecte si imi tot spune ca abia asteapta sa ma intalneasca. Totusi, in ce ma bag? Te rog, ajuta-ma cu niste sfaturi, te rog mult, explica-mi tot, ca sa stiu la ce sa ma astept. Multumesc mult.

| e1xtz a răspuns (pentru Delocimportant):

Legat de intrebarea de azi, cel mai probabil copiii vor ramane cu ea.
Legat de partea cealalta a problemei, ti-au fost date multe raspunsuri la intrebare pe care in majoritate le vad de luat in consideratie.

Eu nu spun ca o femeie despartita si cu doi copii nu are dreptul la o alta viata si iubire cu alt barbat, daca relatia anterioara nu a functionat.
Dar in cazul acesta este prea devreme, si ea de fapt este efectiv disperata. Aici nu este vorba de dragoste, este o femeie disperata care se agata de oricine o poate sustine, si de tine care prin circumstante esti un baiat singur, de treaba, cu loc de munca, dar tot prin diferite cisrcumstante fara prea multa experienta in relatii, locuit impreuna, obligatii familiale.

Este fix alegerea ta daca peste cateva zile decizi sa devii familist dintr-o data(ti-au fost expuse in raspunsuri diverse neajunsuri), dar pentru moment in opinia mea ca aceasta posibila relatie ar trebui sa inceapa dupa ce termina absolut complet orice legatura cu ''barbatul'' ei actual(normal ea ar trebui sa se gandeasca la altcineva cand este linistita cu mintea si sufletul), dar cauta alinare si sustinere inainte si nu este foarte ok, si ulterior voi doi sa o luati mai intai ca amici si mai apoi incetul cu incetul sa vezi daca functioneaza, si merita sa sa faci acest pas.
Toate cele bune, si minte limpede, esti totusi barbat la varsta ta.

| Delocimportant explică (pentru e1xtz):

Tocmai azi s-a despartit de acel barbat, iar el a plecat de la ea, si si-a luat toate lucrurile. Ea imi tot zice ca asteapta sa ma intalneasca, si ca, daca mai sta mult pe ganduri, o sa vina ea in orasul meu, insa i-am zis ca ma voi duce eu la ea, adica eu ma voi duce in orasul ei. A zis ca ii este teama ca parintii mei nu vor accepta ca eu sa fiu cu ea, pentru ca are doi copii cu altul. Ma tot intreaba cand o sa ii zic parintilor mei despre ea. Ea deja le-a zis parintilor ei despre mine. Pe de-o parte, imi place cum se comporta cu mine, insa mi-e teama de reactia parintilor mei, sigur nu o sa le cada bine. Aici sunt eu blocat. In rest, nu am alte griji.

| presus a răspuns:

Din cate stiu eu copiii raman la mama. Tatal ii poate lua doar daca mama lor n-are conditii(adica salar, locuinta). Sau cu ajutorul unui avocat... depinde de cauza. Numai bine!

| Andrei_Pop_1990_CU31 a răspuns:

Nu poate

| Andrei_Pop_1990_CU31 a răspuns:

Doar daca se face ceva test ADN