| Belciu a întrebat:

Daca o persoana are calitatea de asociat la mai multe firme, atunci toate firmele platesc CAS? Exista un cont unic pe persoana, sau fiecare firma are deschis un alt cont pentru acea persoana? As avea nevoie de un link referitor la aceasta problema.

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Asociatul nu este salariat, daca ar fi salariat la toate firmele atunci toate ar plati contributiile la fondurile speciale, inclusiv CAS. Asociatul obtine banii din firme, de regula, ridicand profitul net. Asociatul poate incheia contract de asigurari cu CPP, CASS si cu AJOFM si plateste din banii lui, firmele nu vor trebui sa plateasca nimic. Numai bine!

| Belciu explică:

Si pot sa aflu de la Casa de asigurari de Sanatate daca a platit si de lace firma au provenitbanii respectivi? Ma intereseaza denumirea firmei.