| Tanti100 a întrebat:

Daca o persoana are tratament la Psihiatrie poate scapa de o fapta penala pe motiv ca ia pastile?

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

O persoana poate scapa de pedeapsa penala doar daca a comis fapta ce constituie infractiune fara a avea discernamant in acel moment, nu pentru ca ia pastile.
In schimb va fi obligatoriu internat la psihiatrie.

| Violleta2022 a răspuns:

De scapat nu poate scapa nicium, ca ori intra la puscarie ori la spitalul de "nebuni", unde sta inchis pe multe luni sau chiar ani.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu. Daca se considera că nu a existat discernământ se internează cu forța la psihiatrie.

| johnnny123 a răspuns:

Ce faptă? Și ce înseamnă "să scape"?

Dacă un om cu probleme psihice comite fapte ilegale, atunci va fi internat. Adică oricum nu "scapă".

| Cipi1212 a răspuns:

Persoana inculpată ar trebui internată undeva. Nimeni nu poate justifica o faptă penală chiar daca ia pastile.