| nastaseelenacristina a întrebat:

DACA politia are doar numele fara cnp adresa buletin.decat numele. amenintandu ma ca imi vor da amenda.Cum o da? Doresc seriozitate.Mi s-a intamplat recent

7 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Dacă ai "călcat pe bec", numele e suficient să te identifice și dacă e cazul, să-ți dea amenda promisă

| eliancodrut a răspuns:

Daca are doar numele fra adresa nu prea poate sa-ti dea amenda. Procesul verbal de amenda trebuie incheiat la fata locului, pe care ti se ceree sa-l semnezi, iar daca nu-l semnezi trebuie sa fie smnat de doi martori. Daca nici acestia nu sunt trebuie sa consemneze asta in procesul verbal.
Adresa poate sa o afle de la evidenta populatei, dar nu se complica daca fapta nu e grava.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu prea au cum sa iti dea daca nu ti au luat macar data de nastere

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca te-au avertizat inseamna ca te cunosc si iti afla foarte usor datele din baza de date a evidentei persoanelor.
Probabil ai savarsit vreo contraventie usoara, pentru care ti-au dat avertisment si pentru acesta nu este necesar sa incheie proces-verbal de contraventie, urmand ca daca mai comiti o contraventie sa te amendeze.

| nastaseelenacristina explică (pentru Ioandelasal):

Am vazut un caine ce parea furat, avea hamu pus gresit abia putea sa mearga era tinut in lesa de un om al strazii beat, cainele era foarte ingrijt.Am sunat la politie le am dat locatia exacta au ajuns la destinatie (eu am explicat ca nu pot sta trebuie sa ajung la cursuri)politistu a zis ca daca nu vin cu el la acel betiv imi da 4000 amenda pentru ca nu am dat detalii suficiente.prin telefon am dat doar numele fara adresa cnp altceva

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns (pentru nastaseelenacristina):

N-o sa te amendeze pentru asta, nu esti obligat sa dai toate datele personale.

| nastaseelenacristina explică (pentru Ioandelasal):

Sa dea Dumnezeu ca eu am vrut sa fac un bine dar in ziua de azi ti e si frica sa suni la politie