| SingleForOne a întrebat:

Dacă se înregistrează o convorbire cu altcineva, 1 persoană sau 1 grup întreg, fără acordul și înștiințarea acestora, dar înregistrarea ar fi un mare ajutor într-un caz de judecată pentru a rezolva cazul cu succes, ar putea fi să se întâmple ceva grav (legal) celui care înregistrează?

Dar dacă acea persoană care înregistrează este din domeniul de consultanță (afaceri, credite, asigurări, etc)?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Respectivul poate fi dat in judecata de cei inregistrati fara acordul lor si sa fie obligat la plata unor daune morale.
La fel este pentru toti.
In penal nu se iau in consuderare asemenea inregistrari fara autorizarea unui judecator.

2 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

In casa ta si in domenu public (strazi, piete, parcuri) poti face inregistrare, chiar si fara cordul celor inregistrati.
Inregistrarile acelea ar putea fi acceptate doar ca indicii, NU ca si probe.
Pentru a fi acceptate ca probe, inregistrarile trebuie sa fie facute autorizate (atat personalul, cat si imtreaga tehnica).

| Dismally a răspuns:

Nu va fi acceptata ca proba in instanta acea inregistrare deci nu te ajuta.