| Vaicedilema a întrebat:

Dacă sunt căsătorit legal și religios iar soția mea este de acord să am o a doua soție cu care pot fi căsătorit doar religios, din punct de vedere islamic. Sunt probleme legale?

15 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In Romania si in multe alte tari este interzis sa ai 2 sotii.
La noi fapta ar constitui infractiunea de bigamie, conform Codului penal, citez:
"ART. 376. Bigamia
  (1) Încheierea unei noi căsătorii de către o persoană căsătorită se pedepseşte cu închisoare de la 3 luni la 2 ani sau cu amendă.
  (2) Persoana necăsătorită care încheie o căsătorie cu o persoană pe care o ştie căsătorită se pedepseşte cu închisoare de la o lună la un an sau cu amendă."

| Vaicedilema explică (pentru Ioandelasal):

Și se autosesizează cineva dacă toți 3 suntem de acord? 2 legal și religios și bărbatul religios cu a doua femeie cu acordul soției Nr. 1.

| Ioandelasal a răspuns (pentru Vaicedilema):

Se poate sesiza, aceasta infractiune se poate urmari si din oficiu.

Bula
| Bula a răspuns:

In Romania, a 2-a "sotie" se numeste "AMANTA".

| Violleta2022 a răspuns:

Vrabia malai viseaza!
Nu are importanta la ce visezi tu, ca-n Romania este ilegal si imposibil sa ai doua sotii.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca nu te căsătorești civil nu ii așa nimănui

| doctorandus a răspuns:

In Romania si alte state UE nu se pot incheia casatorii religioase decat daca s-a incheiat mai intai casatoria civila. Preotii, pastorii, imamii si rabinii care ar incalca aceasta prevedere sunt pasibili de inchisoare.

Ca cetatean roman, nu ai dreptul sa inchei alte casatorii daca esti casatorit. Daca esti cetatean marocan, saudit sau pachistanez, evident aceasta prevedere nu este despre tine (daca nu ai cetatenia romana).

| Holiday a răspuns:

Atat timp cat nu te casatoresti civil cu a doua femeie, nu e nicio problema. Poti trai cu cate femei vrei.

| ioana748 a răspuns:

Nici o problema. Macar la voi este corect si la vedere.
Casa de piatra,

| FreddieM a răspuns:

Religia e opțională și personala, nu încalci legea convietuind cu doua femei indiferent de cultul cărora aparțin.
Cheers

| Cipi1212 a răspuns:

Din câte știu, Bigamia nu este acceptată în România.

| DontActLikeMe a răspuns:

În România, bigamia este interzisă prin lege. Articolul 376 din Codul Penal.

| Holiday a răspuns (pentru DontActLikeMe):

Bigamie este considerat doar daca esti casatorit civil cu mai multe femei. Si se aplica doar casatoriilor oficiate civil in Romania. Daca unul e casatorit cu 5 femei intr-o tara care permite asta, nu are niciun fel de probleme legale in Romania.

| Vaicedilema explică (pentru Holiday):

În regulă, deci toată lumea este de acord sau îi va dovedi cineva contrariul?

| Rosty a răspuns:

Dacă ar fi legal crecă majoritatea în România am fi islamici