| GEORGEL2012 a întrebat:

Daca tatal meu a murit, iar eu si mama eram plecati din localitate, si in acest timp surorile lui au venit si au luat lucruri din curte pana am ajuns noi, se poate numi furt? Vreau sa precizez ca tata nu avea acte de proprietate, ci curtea era pe numele parintilor lui! Dar lucrurile care au disparut ii apartineau tatalui si avem martori!
Mai este o problema, nu noi l-am ingropat pe tata, l-au ingropat ele!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Doar pentru pensionari sau salariati se acorda un ajutor de inmormantare, dar acesta nu acopera toate cheltuielile, de ex. pentru sotia mea ajutorul a fost de cca 15% din cheltuieli.
Si apoi surorile au dreptul la mostenire, la fel ca si tine si mama ta si bunurile luate pot fi cuprinse in masa succesorala, atunci cand se va face procedura succesorala.

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Este furt doar daca surorile nu ar putea dovedi ca acele lucruri le-au fost promise de tata ori ca le-au luat pentru a acoperi costul inmormantarii.
Si daca ele au facut inmormantarea atunci au dreptul sa-si acopere cheltuielile.

| GEORGEL2012 explică (pentru Ioandelasal):

Revin cu o completare: pe noi nu ne-au anuntat ele de moartea tatalui, ci vecini ne-au sunat, cu toate ca in casa era telefon fix si puteam fi apelat usor!
Am mers acolo cand am auzit, si au inceput cu scandal ca nu avem ce cauta si multe altele, iar noi am plecat pentru ca eram doua tabere! cheltuielile inmormantarii cred ca au fost decontacte de primarie sau casa de pensii, parca se putea nu?

| Bula a răspuns (pentru GEORGEL2012):

Cheltuielile de inmormantare sunt acoperite doar pana la un plafon, ce depasesc plafonul sunt pe optiunea si buzunarul celor apropiati decedatului si/sau de cei care se ocupa de mormantare, dupa intelegere.
Daca era casa parintilor si nu s-a facut succesiune si partaj, iar bunurile nu se pot dovedi ca provenienta, atunci bunurile luate pot fi considerate ca parte din mostenire, iar daca le-au luat, atunci se scad din partea lor din masa succesorala.
Furt nu prea se poate considera, doar daca se pot dovedi provenientele cu acte (facturi, chitante etc.) sau eventual cu martori.
Plangere se poate depune doar daca refuza sa fie consemnate bunurile luate si valoarea lor intr-un act semnat in comun, cu martori sau in fata unui jurist (notar, avocat, judecator).

| Ioandelasal a răspuns (pentru GEORGEL2012):

Doar pentru pensionari sau salariati se acorda un ajutor de inmormantare, dar acesta nu acopera toate cheltuielile, de ex. pentru sotia mea ajutorul a fost de cca 15% din cheltuieli.
Si apoi surorile au dreptul la mostenire, la fel ca si tine si mama ta si bunurile luate pot fi cuprinse in masa succesorala, atunci cand se va face procedura succesorala.

| TrăieşteClipa a răspuns:

Si in America daca erai, ai fi putut sa ajungi la inmormantare.