| Meli300 a întrebat:

Dacă tatăl meu și mama mea au divorțat acum ceva ani iar tatăl meu a obținut cetățenie americană, pana când împlinesc vârsta de 18 ani pot obține și eu, deși locuiesc aici in România?

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nope!
Ca sa obtii cetatenie americana, trebuie sa fii pe teritoriul american cativa ani si sa intrunesti conditiile impuse de ei, chiar daca unul din parinti este deja american.

| doctorandus a răspuns:

Daca a obtinut cetatenia dupa ce te-ai nascut, nu devii cetatean american, dar poate cere reunificarea familiei (prin ea primesti green card, nu cetatenie).

| relian a răspuns:

Daca tatal tau era cetatean american cad te-ai nascut tu, atunci tu esti cetatean american prin nastere, oriunde te-ai fi nascut. Daca taicatu era roman atunci si tu esti tot roman, iar ca sa devii american tu trebuie sa te muti la taicatu in america sa locuiesti acolo cu el, si apoi la varsta de 21 de ani o sa primesti cetatenie americana. Daca stai in RO si astepti sa devii american lucru asta no sa se intimple niciodata laughing. Deci ai face bine ca stiu si eu cati ani ai tu acum sa mergi acolo la taicatu, sa te duci la scoala si chestii de astea. Daca vrei sa te duci mai tarziu nu stiu cat de r epede o vei putea face. Daca vei depasi varsta de 21 de ani si dupa te gandesti ca vrei in america o sa stai linistit in RO nu stiu daca vei putea merge asa de repede dupa 21 de ani. Uite chestia asta ceara n-o stiu, adica taicatu american tu roman si depasit de 21 de ani.Stiu f bine ca pana in 21 de ani tacatu te poate chema si te duci f usor si rapid.Nu stiu ce se intampla dupa 21 de ani ai tai.Ok in sf deci daca tu stai in RO niciodata nu vei fi decat RO si atat. Dara ca tu sa mergi in america mama ta trebuie sa fie de acord cu asta, altfel nu vad cum ai putea pleca. Iara daca sa spunem ca taicatu te poate chema stai nitel ca imi adusei aminte de ceva. Daca taicatu te chema la el dupa ce tu ai 21 de ani prin renintregirea familie nu te poti duce repede, or sa te cheme dupa 12 ani laughing deci o sa ti se lungeasca urechile asteptand.
Stiu asta sigur pentru ca am avut o familie prieteni la care taicasu era in america, american de multa vreme.fiusau la maicasa in RO, era la facultate, na vrut sa plece mai devreme in america desi taicasu l-ar fi chemat. Dupa a vazut el ca e naspa in RO a apelat la taicasu care i-a spus ca nu prea are ce face.In sf pana la urma sa nu astepte 12 ani i-a gasit o femeie cu care el sa insurat si asa a ajuns in america.Deci odata ce ai depasit varsta de 21 de ani pa si la gara mai pupi tu america indiferent cine esti tu, indiferent cine e taicatu laughing, asa ca ai face bine daca poti sa te muti acolo pana in 20 de ani.Indiferent cand ajungi in america cetatean vei deveni dupa 21 de ani asta in cazul in care mergi acolo pana in 21 de ani. Daca te duci dupa 21 de ani atunci vei avea cine stie 30 si si vei mai sta inca vreo 5 ani pana sa obtii cetatenia.In ro daca stai stai bine laughing singurul lucru cel poti primi sunt bani de la taicatu daca iti trimite laughing