| eduard12332 a întrebat:

Daca te da in juedcata cineva pentru o injuratura cat poate sa iti ceara? Desi pentru injuratura sau amenintare nu mi se pare grav.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poate sa ceara cat vrea dar nu o sa primeasca prea mult, poate cateva sute sau poate mii de lei, in orice caz nu cred ca mai mult de 2.000-3.000 de lei.
Nefiind stabilit prin lege cuantumul daunelor morale totul ramane la latitudinea judecatorului.

3 răspunsuri:
| AndreeaWTS a răspuns:

E foarte improbabil ca cineva să câștige un proces împotriva ta pentru o înjurătură. Dar dacă câștigă, te alegi cu o amendă nu cât vrea el să ceară.

| eduard12332 explică (pentru AndreeaWTS):

Pai si cat o fi amenda?

| SilentRain a răspuns (pentru eduard12332):

Sumele variază, plus cheltuielile de judecată big grin