| RAY a întrebat:

Daca te executa silit o campanie de telefonie ce îți poate face?

2 răspunsuri:
| Anonimull5 a răspuns:

Deci, tu ai o datorie de X lei, intarziata la plata.
La un moment dat esti somat de creditor sau de un imputernicit de a lui sa platesti suma datorata intr-un termen scurt + penalitatile si dobanzile de intarziere + eventuale onorarii pentru intermediar.
In acest caz, tu ai doua optiuni:
1. Fie achiti integral suma totala datorata sau semnazi un angajament de plata esalonata
2. Fie nu bagi creditorul in seama si atunci se incepe procedura de executare silita.

In cazul (2) creditorul va depune o actiune de urgenta la judecatorie impotriva ta, dupa care sentinta se preda executorului judecatoresc.
Executorul te someaza inca odata la plata datoriilor, dupa care iti blocheaza conturile bancare, salariul, pune sechestru aupra bunurilor tale moile si imobile pana la recuperarea integrala al datoriei totale cumulate (aici deja intra si cheltuielile de judecata, onorariul avocatilor, a executorului + totalul cheltuielilor aferente.

Asa te poti alege sa te coste un televizor si o masina de spalat peste 10 mii lei, sa ti se vinda masina si/sau casa pentru bani marunti.

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poate sa-ti ia o parte din venitul net, indiferent de provenienta, prin poprire pe salariu, disponibilitati in conturi la banci, etc, dupa caz sau sa puna sechestru pe bunuri mobile si sa le vanda la licitatie.