| anonim_4396 a întrebat:

Daca toti suntem de-acord ca mentalitatea trebuie schimbata, ce ne impiedica?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ne impiedica mentalitatea.

8 răspunsuri:
| floflory a răspuns:

Greutatea de a fi pus in aplicare acest lucru

| tarziu a răspuns:

Greseala e chiar in intrebarewinking... NU suntem toti de acord, unii inca beneficiaza de pe urma acestei mentalitati, altii sunt prea comozi sa isi schimbe stilul de viata. Da, pe fata toti sunt de acord. pe fata.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu unul nu consider ca ar trebui sa-mi schimb mentalitatea. Dar, cei care ar trebui sa o faca si bat pasul pe loc, banuiesc ca au un soi de lejeritate mentala si, o apatie vecina cu nesimtirea crasa, in ceea ce-i priveste pe cei din jurul sau. Sau nu? laughing

| Arthur a răspuns:

Suntem de acord când e vorba de mentalitatea colectivă pentru că nu ne implică direct, dar când vine vorba de tabieturile noastre e altă problemă, ceva de genul :schimbări radicale -da, dar pe ici pe colo, şi de mâine - poimâine dacă se poate.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

@tarziu
Pai cam p-aicea punctam. Nu de alta, dar am pus si ieri o intrebare despre ipocrizie si mi-au sarit niste viteji in cap. Usor al naibii sa dai din gura, cu faptele mai greu.

| JeSa a răspuns:

"Subiectivitatea", ne împiedică cu desăvârşire!

April
| April a răspuns:

Mentalitatea colectiva se poate schimba numai prin schimbarea mentalitatilor individuale. E foarte greu de schimbat mentalitatea unei generatii, de ex. Daca mentalitatea ca primaria trebuie sa-ti faca santul din fata casei pentru scurgerea apei iar tu trebuie sa astepti cu mainile in san ba chiar sa astepti sa vina armata sa-ti scoata malul din casa dupa o inundatie ar fi depasita, satele si orasele noastre ar arata mult mai ingrijite.Sunt lucruri simple dar, odata inradacinate in mentalul colectiv, greu pot fi schimbate.Numai o noua generatie, care sa inteleaga importanta si responsabilitatea pentru ceea ce inseamna proprietate privata, va duce la schimbarea unor mentalitati care vor impune alte atitudini.Pana si profetia lui Brucan este nerealista:e nevoie de mai mult de 20 de ani.

| misiik a răspuns:

Mentalitatea nu se schimba peste noapte.Noi oameni alegem sa facem ce este mai usor dar cand da-mi de greu nu stim decat sa ne plangem sau da-mi vina pe unul, pe altul.