| Last13Lucky a întrebat:

Daca un baiat major intretine relatii sexuale cu o fata minora. Exista riscul ca baiatul sa intre la inchisoare daca fata a fost de acord?

Răspuns Câştigător
| tudorsad a răspuns:

Este un subiect foarte delicat. Legea permite, cel putin in mod teoretic, ca o persoana majora sa intretina relatii sexuale cu o persoana minora de sex opus ori de acelasi sex. Totusi, ar fi cam 3 definitii pe care le voi spune pe scurt, conform codului penal:

- Actul sexual cu un minor
Actul sexual, de orice natura, cu o persoana de sex diferit sau de acelasi sex care nu a împlinit vârsta de 15 ani se pedepseste cu închisoare de la 3 la 10 ani si interzicerea unor drepturi.
Reprezinta caz agravant (se mareste pedeapsa) daca majorul si minorul sunt rude in linie directa. - de asta, teoretic, in cazul tau, baiatul nu poate fi acuzat, daca fata a implinit 15 ani.

- Seductia
Fapta aceluia care, prin promisiuni de casatorie, determina o persoana de sex feminin mai mica de 18 ani, de a avea cu el raport sexual, se pedepseste cu închisoare de la 1 la 5 ani. - aici depinde de ce a acceptat fata. ea poate fi de acord, datorita acestor promisiuni...

- ar mai fi, cea mai importanta in acest caz, Coruptia sexuala
Actele cu caracter obscen savârsite asupra unui minor sau în prezenta unui minor se pedepsesc cu închisoare de la 6 luni la 5 ani.

Legea nu defineste exact ce reprezinta actele cu caracter obscen, dar, in practica judiciara s-a admis ca pot constitui acte cu caracter obscen chiar si simpla apropiere a organelor sexuale spre minor... deci mare grija.

Si mai e un lucru: statul, ca si stat democrat, se obliga sa aiba grija de minori. Totusi, chiar daca au implinit varsta de 15 ani, se considera ca nu au drept total de discernamant, deci tot cel major ar putea sa pateasca ceva daca s-a comis vreun act sexual si organele de cercetare se sesizeaza (politia sau dgaspc)

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, dar numai daca fata a avut sub 15 ani la data primului act sexual. In acest caz baiatul a comis infractiunea de act sexual cu un minor (art.198 Cod penal), citez:
"ART.198.Actul sexual cu un minor Actul sexual, de orice naturã, cu o persoanã de sex diferit sau de acelaşi sex, care nu a împlinit vârsta de 15 ani, se pedepseşte cu închisoare de la 3 la 10 ani şi interzicerea unor drepturi."
Daca minora avea 15 ani si a consimtit nu exista infractiune. Numai bine!

kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Dacă are peste 15 ani, nu - pentru că nu s-a comis nicio infracțiune.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bănuiesc că da, pentru că fiind minoră se consideră că poate fi prostită cu uşurinţă să accepte.

| RandomGirl a răspuns:

Este posibil, pentru ca daca ea neaga ca a fost de acord si are dovezi, martori etc atunci poate sa intre la inchisoare.
Daca in schimb baiatul are dovezi care sa il ajute ca ea a fost de acord atunci nu poate intra in inchisoare.
Depinde... na. mai ales de incredere, daca ea chiar vrea sa iti faca rau atunci clar o sa iti faca prin orice mijloace.

| Iulyka90 a răspuns:

Daca depune plangere tot ce e posibil! O zi buna!