| Utilizatoare123 a întrebat:

Daca un barbat are un copil de 16 ani si nu e casatorit cu mama lui, sunt separati, si ea cere pensie alimentara pentru copil abia acum, se poate da? Mentionez ca barbatul lucreaza la negru, veniturile nu sunt declarate. Cum se procedeaza si cat timp va plati pensia alimentara, daca e cazul?

4 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Da.
Dacă nu are venituri, se stabilește din oficiu o sumă (raportată la salariul minim).
Alocația se va plăti până la împlinirea vârstei de 18 ani sau până la terminarea studiilor, dar nu mai mult de 26 de ani.

| gabicoo a răspuns:

Dacă e trecut pe certificatul de naștere drept tatăl copilului poate fi dat în judecată pentru pensie alimentară. Dar dacă nu are venituri declarate va fi greu de stabilit o pensie alimentară.

| ioana748 a răspuns:

Cum a spus Gabicoo, daca nu are venituri declarate este mai greu spre imposibil.
Se plateste de cand se incepe procesul. Adica nu se da din trecut.
Daca urmează facultate poate primi pana la 26 ani.
De asemenea copilul poate cere drepturile de intretinere si singur la 18 ani si i se vor plati pana la 26 ani.

| Cipi1212 a răspuns:

Dacă i se cere pensie alimentara bărbatul va trebui să plătească până va împlini copilul 18 ani.