| raspundetivarog a întrebat:

Daca un imobil este pe numele unui parinte si acesta il vinde trebuie sa imparta suma obtinuta cu ceilalti membrii ai familiei?

Răspuns Câştigător
| anonimg a răspuns:

Copii nu au absolut nici un drept, din nefericire.
Au dreptul doar parintii, in felul specificat de Holiday.
Copii au drept doar sa se omoare intre ei pe imobil doar dupa ce mor ambii parinti(asta daca nu cumva hartiile vor fi semnate inainte de deces). happy

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Depinde de perioada cand a intrat imobilul in proprietatea respectivului parinte, modul de dobandire si daca au mai contribuit si altii.
Daca imobilul a fost dobandit inaintea casatoriei atunci este proprietar unic si nu trebuie sa imparta pretul cu altii.
Daca imobilul a fost dobandit pe perioada casatoriei atunci este, de regula, bun comun al ambilor parinti si trebuie sa imparta cu celalalt parinte. Exceptie sunt cazurile cand a fost dobandit prin mostenire sau prin donatie numai pentru el, atunci este bun propriu al celui care a fost mostenitor.
Daca si altii au contribuit la dobandirea imobilului atunci si acestia au dreptul la o parte din pret, proportional cu contributia fiecaruia.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Daca este vorba de un bun obtinut in afara casatoriei, nu. Daca este in timpul casatoriei, da.

| Holiday a răspuns:

Daca imobilul este dobandit de parintele respectiv singur, inainte de casatorie nu trebuie sa imparta cu nimeni.
Daca este dobandit in timpul casatoriei, chiar data sotul/sotia nu au semnat actul de cumparare trebuie sa-i imparta 50%-50% cu sotia/sotul. Asta daca nu exista o alta intelegere incheiata la un notar sau nu exista o hotarare judecatoreasca care sa stabileasca altceva.
Ceilalti membri ai familiei nu au nici un drept.