| CiuvaslchiSergiu a întrebat:

Dacă un minor pleacă cu o persoană și ii faci procură la notar este necesar sa vina ambii părinți sa semneze sau poate veni doar unul?

8 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ambii parinti trebuie sa mearga la un notar public si sa semneze o declaratie (nu procura), prin care isi dau acordul ca minorul sa plece in strainatate si indica un insotitor major.

| Violleta2022 a răspuns:

Este obligatoriu ca ambii parinti sa mearga la notar, semnand in fata notarului acea declaratie, ca sunt de acord sa incredinteze minorul unui tutore legal.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Da e nevoie de acordul ambilor parinti pentru iesirea din tara

| ReddY25 a răspuns:

E nevoie de semnăturile ambilor părințiwinking

| LisaJulie a răspuns:

La noi în țară asa este! Ambii părinți trebuie sa semneze

| ninuku a răspuns:

Da, trebuie facuta procura la notariat de catre ambi parinti.

| Laura0307 a răspuns:

Trebuie sa semneze ambii parinți!

| alinsebi33 a răspuns:

Poate doar un tutore nu e nevoie de ambii