| AnonimFaraPereche a întrebat:

Daca un om este obligat prin lege sa plateasca daune morale/medicale foarte mari unei persoane si nu are veniturile necesare, ce se intampla?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Se va pune in executare silita hotararea judecatoreasca de obligare la plata si aceasta se poate executa prin toate formele prevazute de procedura civila, respectiv poprire pe salariu si conturi din banci, executare silita mobiliara (asupra bunurilor mobile neexceptate de la executare) si executare silita imobiliara (asupra constructiilor si terenurilor detinute in proprietate de debitor), pana la concurenta sumei datorate, la care se adauga cheltuielile de executare.

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Executorul judecatoresc va vinde toate proprietatile acelui om, apoi se va pune poprire pe venituri, fiind obligat sa plateasca 30% din veniturile lunare pana este acoperita suma.