| Utilizatoare123 a întrebat:

Daca unui chirias i-a expirat contractul si trebuie sa plece din casa mea, dar nu vrea, ce mi se poate intampla daca il oblig prin violenta fizica/verbala? Am inteles ca politia nu il poate evacua.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Il dai in judecata, pe cale civila, solicitand evacuarea si apoi pui hotararea in executare silita, daca nu o executa de bunavoie.

| Utilizatoare123 explică (pentru Ioandelasal):

Cam cat va dura procedura? Costurile?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Utilizatoare123):

Este greu de spus, poate dura de la 3 luni la 1 an.
Taxa judiciara de timbru este de 100 lei.

10 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Te faci ca "ploua" si schimbi incuietoarea (cand este plecat).
Daca-l sparge: e caz penal (violare de domiciliu), suni politia si depui plangere penala.

| RAY a răspuns:

O faci ca in Germania, il dai in judecata, nu comportament de epoca de piatra, uite un domn care stie mai multe https://www.tpu.ro/utilizator/scyw

| Utilizatoare123 explică (pentru RAY):

Pai eu am coportament de epoca de piatra sau individul care a pus stapanire pe proprietatea mea in mod ilegal? Tu stii cat costa sa dai in juecata pe cineva? Ai idee cat costa sa umbli de colo-colo pentru acte si alte mizerii? Sa nu mai spun de nervii creati.

| RAY a răspuns (pentru Utilizatoare123):

Eu am stat o luna intreaga sa imi fac un card nici nu era visa, cand am vazut nu imi venea sa cred, asta vorbind de Germania, numai vb ca aia foloseasc doar posta, sa iti cumperi un nr e greu, te cred, nu stiu de ce se complica totul

| mihai69 a răspuns:

Cel mai simplu: vorbești la compania de electricitate să suspende temporar furnizarea de energie la adresa aceea.

| ioana748 a răspuns:

Cum spune Mihai69, ai dreptul sa tai lumina, apa, gazul.
Pentru inceput se face o notificare la notariat in care soliciti parasirea imobilului in 30 de zile.
Va primi aceasta prin posta de la notariat sau poti sa i o inmanezi si tu, eventual o copie.
Costa vreo 200 Ron si este o chestie care impresionează.
Daca nu, prin ordin judecătoresc, de obicei genul de cereri pentru incalcarea proprietatii se judeca rapid.
Dar primul pas, il lasi fara utilitati.

| Utilizatoare123 explică (pentru ioana748):

O sa ma interesez. Multumesc mult

| ioana748 a răspuns (pentru Utilizatoare123):

Cu placere,
Toate cele bune,