| maria_popescu a întrebat:

Daca vreau sa il parasesc pe sotul meu iresponsabil si sa plec cu copilul, ce acte imi trebuiesc? Care e procedura?

Răspuns Câştigător
| mariazet45 a răspuns:

Daca vrei sa divortezi; mergi la tribunal si faci cerere e acolo un afis cu actele care iti trebuiesc si daca angajezi un avocat ai scapat de griji face el totu, nu e nevoie de audiere. Daca vrei mai intai sa parasesti sotu chiar impreuna cu copilu ar trebui sa mergi la politie sa anunti ca parasesti domiciliu si dupa o perioada poti da divort, daca nu faci acest lucru vei fi acuzata de parsire de domiciliu sint lucruri penibile si discutii fara rost, am avut treaba la tribunal zilele acestea si am vazut persoane care au divortat de comun acord, un divort elegant, persoanele au fost de acord cu conditiile puse reciproc si in 2 luni au terminat divortu si si-au vazut de viata. acte de indentitate.

2 răspunsuri:
mlm
| mlm a răspuns:

Buna, un sfat iti pot da dar numai pentru cazul in care vrei sa pleci sa stai in alta parte si dupa aia sa intentezi procedura de divort. Certificat de casatorie(copie si original), certificat nastere copil(copie si original), carte identitate a ta (copie si original), o copie dupa c de ident a sotului. Ok, ce it pot spune este daca vrei sa angajezi un avocat te va costa taxa de aparator si asta depinde de la av la av, apoi o taxa de timbru, apoi iti mai trebuie un martor care sa confirme cele sustinute de tine.In cazul in care nu vrei sa fii reprezentata de un av, te costa in jur de 100 RON. Dupa primul termen stabilit vei avea angheta sociala la domiciliu pentru a vedea cauzele divortului si modul cum este crescut, educat si intretinut copilul, aceasta ancheta sociala este facuta de un reprezentant al Autoritatii tutelare si protectiei copilului. Daca copilul are 10 ani este chemat in fata judecatorului(bineanteles nu in sedinta publica, in alta zi cind va decide acesta)si i se va pune niste intrebari legate de:tatal(daca contribuie la cresterea sa, daca il suna si vb cu el, cu cine vrea sa stea copilul, daca se intelege bine cu persoana la care sta in acel moment.Cam atit, ce pot sa-ti spun decit bafta si mult noroc.

| nicky a răspuns:

Din cate stiu eu nu prea merge cu plecatul de acasa e ceva legat de parasirea domiciliului conjugal, cred ca cel mai bine ar fi sa consulti un avocat, oricum iti va trebui unul in cazul in care divortezi.