| laptecucereale22 a întrebat:

Daca vreau sa stiu cat o sa am salariu daca lucrez part time, pot sa iau minimul pe economie si sa il impart la 160 (ore pe luna) ca sa aflu cat e pe ora? Va fi calcul corect la un salariu part time daca fac cate ore o sa lucrez ori cat se plateste pe ora?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu trebuie sa imparti nimic, la salariul minim este prevazut si salariul orar, ultimul prin HG nr.598/2024, citez:
"Art. 1. — Începând cu data de 1 iulie 2024, salariul de bază minim brut pe țară garantat în plată, prevăzut la art. 164 alin. (1) din Legea nr. 53/2003 — Codul muncii, republicată, cu modificările și completările ulterioare, se stabilește în bani, fără a include indemnizații, sporuri și alte adaosuri, la suma de 3.700 lei
lunar, pentru un program normal de lucru în medie de 168, 000 ore pe lună, reprezentând 22, 024 lei/oră."
Daca esti incadrat la salariul minim inmultesti orele lucrate cu 22, 024 lei. Sigur ca va trebui sa adaugi si alte sume, daca primesti.

| ioana748 a răspuns:

Imparti salariul pe care il iei la cate ore lucrezi efectiv.
De exemplu: ai salariul 1200 pe luna si lucrezi 80 de ore.
Imparti 1200 la 80 si inseamna 15 Ron pe ora.

| Whitte a răspuns:

Nu e chiar asa simplu. Trebuie sa calculezi si retinerile.