| tonyc7 a întrebat:

Dat fiind faptul ca locuiesc la bloc si cineva rau intentionat din bloc arunca mereu cate un ambalaj de hartie sau alt rest de gunoi tocmai pe palierul meu, aproape de usa mea, as dori sa stiu daca am dreptul, in mod legal, sa imi pot monta o camera de supraveghere deasupra usii mele, cu vedere pe jumatate de palier, mai ales ca pe respectivul palier imi tin legat si un bun personal (o bicicleta, asemeni si altor vecini de la celelalte paliere)...

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ai dreptul dar numai cu acordul vecinilor de palier.

| tonyc7 explică (pentru Ioandelasal):

Nu pot garanta ca vor zice OK cu totii. Romanii sunt buni si intelegatori, dar mai sunt si cate unii galcevitori care de-abia asteapta sa le dai motiv de cearta. Pot emite reprosuri ca ii spionez (desi palierul e domeniu public, spatiu comun). Daca as sti ca mai sunt si alti locatari de bloc care au videocam deasupra usii, as fi mai hotarat, dar deocamdata n-am vazut asa ceva in interiorul blocurilor.Insa la case cu curte, da, o gramada!

| LaSteauaCareaRasarit a răspuns:

Chiar daca afli, nu duce la nimic bun.
Ai administrator, ii spui lui si va lua masuri. Macar niste afise cu "Respectati curatenia".